Miliard dla firm telekomunikacyjnych

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 06-02-2017, 22:00

Mały i średni biznes będzie mógł powalczyć o preferencyjne pożyczki na inwestycje związane z szerokopasmowym internetem.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zawarł umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dzięki której firmy MSP planujące budowę lub rozbudowę sieci telekomunikacyjnych będą mogły uzyskać unijne wsparcie zwrotne. Preferencyjne pożyczki w wysokości od 20 tys. do 10 mln zł sfinansują przedsięwzięcia, które zapewnią przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s, a szkołom — do 100 Mb/s. W programie „Polska Cyfrowa” zarezerwowano na tego typu projekty aż 1 mld zł. Dostawcy usług telekomunikacyjnych będą mogli ubiegać się o instrumenty zwrotne na 15 lat i skorzystać z okresu karencji do 30 miesięcy.

— Chcemy, aby pieniądze z funduszy europejskich, które zasilają naszą gospodarkę, były wykorzystywane efektywnie, szybko i w możliwe najszerszym zakresie. Stąd decyzja o zastosowaniu w programie Polska Cyfrowa wsparcia o charakterze zwrotnym. Ten instrument pozwoli wielokrotnie wykorzystać te same pieniądze oraz wzmocni małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorze telekomunikacyjnym. Jednocześnie pieniądze te uruchomią dźwignię dla inwestycji prywatnych — podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. W najbliższym czasie Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi przetarg, w którym wybierze pośredników finansowych. Będą oni doradzać przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym przy składaniu wniosku i udzielać im finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Miliard dla firm telekomunikacyjnych