Miliard na czynszówki

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

Tanie mieszkania za tanie kredyty — BGK ma dla samorządów pieniądze na nowe lokale.

Towarzystwa budownictwa społecznego, spółki komunalne i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły starać się o preferencyjne kredyty w nowym naborze, ogłoszonym przez BGK w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Do rozdysponowania jest aż 1,1 mld zł — na adaptację lub budowę budynków komunalnych.

BGK w ramach programu SBC wspiera inwestycje w mieszkania, które  gminy będą wynajmować taniej niż po rynkowych. Dotychczas z takich lokali skorzystało 900 rodzin w 20 miastach.
Zobacz więcej

OD GMINY A NIE NA RYNKU:

BGK w ramach programu SBC wspiera inwestycje w mieszkania, które gminy będą wynajmować taniej niż po rynkowych. Dotychczas z takich lokali skorzystało 900 rodzin w 20 miastach. Fot. Marek Wiśniewski

„BGK udziela finansowania na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR 3M, bez marży banku” — informuje bank, podkreślając, że „nowością we wrześniowym naborze (…) jest możliwość połączenia kredytu z bezzwrotną, maksymalnie 20-procentową dotacją dla gminy, która współpracuje z inwestorem zaciągającym kredyt”. Na wnioski czeka do 30 września.

Dodatkowo BGK oferuje 158 mln zł na dotacje na wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego dla gmin, ich związków i spółek, a także powiatów i organizacji pożytku publicznego. Dopłaty mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, tworzenie mieszkań chronionych, pomieszczeń tymczasowych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni. Mogą sięgnąć nawet 60 proc. wartości inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu