Mają one trafić na listopadową aukcję w Nowym Jorku. Miliarder potrzebuje pieniędzy, bo stoi w obliczu gigantycznej grzywny za oszustwa dokonywane na papierach wartościowych. Według dziennika „The New York Times”, na przetarg w domu aukcyjnym Sotheby’s 13 listopada mają trafić dwie prace Andy’ego Warhola i jedna Gerharda Richtera.
Obraz z 1963 r. „Liz#1” ma rynkową wartość 20-30 mln USD, praca „5 Deaths on Turquoise (Turquoise Disaster)” z tego samego roku wyceniana jest na 7-10 mln USD, zaś dzieło Richtera z 1986 r. zatytułowane „A. B. Courbet” warte jest 15-20 mln USD. Zdaniem ekspertów, sprzedaż obrazów może zasilić portfel Cohena 60 mln USD.
Jego firma SAC Capital Advisors jest oskarżona o wielkie oszustwa związane z insider tradingiem. Przed kilkoma dniami spółka informowała, że będzie musiała zapłacić 1,8 mld USD i przyznać się do winy. Cohen na razie zgodził się zapłacić „jedynie” 600 mln USD. Majątek Cohena, jak podaje Bloomberg Billionaires Index, szacowany jest na około 9 mld USD, w tym jego kolekcja dzieł sztuki — na blisko 750 mln USD.
