Miliardowe przywileje

IAR
31-03-2009, 08:28

"Gazeta Wyborcza" obliczyła, że państwowe firmy na przywileje dla górników, hutników i energetyków wydają ponad 6  miliardów złotych rocznie. Dziennik wyjaśnia, że chodzi o wypłacane trzynastki i  czternastki, oraz deputaty węglowe, zniżki na prąd i długoletnie gwarancje zatrudnienia.

"Wyborcza" podkreśla, że na same deputaty węglowe dla górników kopalnie wydają ponad pół miliarda złotych rocznie. Jak wyjaśnia gazecie ekonomista Ryszard Petru, deputaty to relikt PRL-u - górnicy i kolejarze dostawali wówczas węgiel, aby ogrzewać domy. Z kolei na coroczne trzynastki i czternastki dla górników kopalnie wydają około miliarda złotych. Dodatkowe pensje oraz deputaty pobierają także górnicy i hutnicy w KGHM, które należy w ponad 40 proc. do państwa - zaznacza "Gazeta Wyborcza". Dziennik pisze również o pracownikach branży energetycznej, którzy w większości firm otrzymują gwarancje zatrudnienia do 2017. roku, a w niektórych firmach nawet do wieku emerytalnego. W przypadku wcześniejszego zwolnienia trzeba by płacić odprawy - w Polskiej Grupie Energetycznej od 100 do 400 tysięcy złotych na osobę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Miliardowe przywileje