Milion e-aut, ale pięć lat później

Jeśli pieniądze z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zostaną dobrze wykorzystane, to w 2025 r. po Polsce będzie jeździło 300 tys. aut elektrycznych — prognozuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i firma doradcza Frost&Sullivan.

To tyle, ile jeździ dziś w Norwegii, która jest liderem na światowym rynku „elektryków”. Problem w tym, że rząd zapowiadał, że w 2025 r. będzie w Polsce takich samochodów milion. „Osiągnięcie poziomu miliona »elektryków« jest możliwe pięć lat później, przy dodatkowym wsparciu, takim jak np. czasowe zwolnienie z VAT” — przewidują w raporcie PSPA i Frost&Sullivan.Może też być gorzej. Jeśli pieniądze zostaną wykorzystane źle, to „elektryków” będzie w 2025 r. tylko 60 tys.

1,6 mln Tyle samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce w 2018 r., w tym 60 proc. pojazdów używanych z importu.

1324 sztuk Tyle modeli elektrycznych było wśród nowych samochodów rejestrowanych w 2018 r. w Polsce. Ich udział wyniósł 0,2 proc.

3,5 tys. Tyle samochodów elektrycznych porusza się dziś po polskich drogach. Całkowity park samochodów dostawczych i osobowych to ok. 20 mln pojazdów.

845 Tyle jest w Polsce publicznie dostępnych punktów ładowania aut elektrycznych. W ubiegłym roku ich liczba zwiększyła się o 293.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu