Miliony dla młodych badaczy

opublikowano: 17-01-2017, 16:22

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wesprze finansowo naukowców w ramach programów First Team, Homing i Powroty.

Młodzi doktorzy mają szansę otrzymać do 2 mln zł na założenie własnego zespołu badawczego. Szansę na finansowanie dostaną również naukowcy chcący, po przerwie spowodowanej np. urlopem macierzyńskim lub pobytem za granicą, powrócić do zawodu. Wszystko za sprawą kolejnego rozdania grantów z programów First Team, Homing i Powroty, realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

Pierwsze efekty:
Pierwsze efekty:
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej sfinansuje nowatorskie projekty badawcze. Uruchomiła kolejną pulę grantów. Wcześniej z pomocy skorzystała m.in. dr Anna Beroun z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie (laureatka pierwszego konkursu w programie Homing).
ONE HD

Aplikacje będą przyjmowane do 15 marca 2017 r. O pieniądze mogą się ubiegać młodzi doktorzy, którzy stopień naukowy zdobyli maksymalnie pięć lat temu, bez względu na dziedzinę nauki, którą się zajmują, oraz ich narodowość. 

Dotowane będą projekty badawczo-rozwojowe, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Punktowane będą zwłaszcza koncepty wpisujące się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. 

Granty na start

Program First Team jest skierowany do młodych naukowców.  Wsparcie finansowe może zostać przyznane na trzyletnie projekty badawcze (z możliwością przedłużenia o kolejny rok). Program stanowi okazję do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń w samodzielnym prowadzeniu badań naukowych.

- Program First Team wprowadza nowoczesne standardy realizacji badań naukowych i promuje osoby ambitne, które mają szansę zostać liderami nie tylko polskiej, ale także światowej nauki – twierdzi dr Paweł Zawadzki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat pierwszego konkursu w tym programie.

Co istotne, projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, ale także w przedsiębiorstwach czy konsorcjach naukowo-przemysłowych, co zwiększa szansę na późniejszą komercjalizację wyników badań. 

W bieżącej edycji konkursu First Team do rozdysponowania jest w sumie 14 mln zł. 

Druga szansa

FNP oferuje naukowcom również tzw. granty powrotowe. Dostępne są one w ramach programów Homing i Powroty. Pierwszy skierowany jest do młodych doktorów pracujących obecnie za granicą, którzy chcieliby wrócić do Polski i tu kontynuować karierę naukową. Cenne będzie ich doświadczenie zdobyte np. w ramach staży czy studiów doktoranckich odbytych poza krajem. 

Program Powroty ma natomiast wspierać naukowców, którzy planują powrót do pracy zawodowej, po krótkiej przerwie.

- Jest to oferta zwłaszcza dla młodych rodziców-naukowców oraz dla osób, które po doktoracie rozpoczęły pracę w innym sektorze gospodarki – zaznacza dr Tomasz Poprawka, wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP.

- W obu programach można zdobyć granty w wysokości ok. 800 tys. zł na dwa lata. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. Grant w programie Powroty pełni funkcję „akceleratora” dla osób, które miały przerwę w pracy badawczej spowodowane np. urlopem rodzicielskim – wyjaśnia dr inż. Izabela Stefanowicz-Pięta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, laureatka pierwszej edycji konkursu Powroty.

Na realizację konkursów ogłoszonych w ramach programów Homing i Powroty przeznaczone zostało w sumie 10,4 mln zł.

Ze wsparcia mogą skorzystać także krajowi przedsiębiorcy. Uzyskają do 80 proc. dofinansowania na realizację projektów badawczo-rozwojowych (finansowanie jest przyznawane na zasadach pomocy publicznej).

Kolejne konkursy w programach First Team, Homing i Powroty będą ogłaszane do końca 2019 r. FNP zapowiada po dwie edycje rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane