Miliony na przełomowe projekty

opublikowano: 08-03-2016, 22:00

Polskie firmy zdobyły już blisko 35 mln EUR z unijnego programu Horyzont 2020.

Horyzont 2020 to unijny program finansowania badań naukowych i innowacji. Obecnie bierze w nim udział 135 polskich firm. Największy udział w dotowanych projektach mają spółki giełdowe, jak KGHM Polska Miedź, Mostostal Warszawa, Vigo System, ale w programie jest też sporo miejsca dla małych i średnich przedsiębiorców. Część z nich uczestniczy jednocześnie w kilku projektach, realizowanych przez międzynarodowe konsorcja. A łącznie udało im się pozyskać 34,6 mln EUR (dane z 26 lutego 2016 r.).

— Polskie duże firmy coraz sprawniej korzystają z finansowaniaprojektów badawczych dzięki Horyzontowi 2020. Wskazuje na to rosnąca liczba spółek, w których działają i powstają dedykowane działy badań i innowacji, np. KGHM, Mostostal, Tauron, Orlen — wymienia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.

Mniejsze firmy mogą natomiast sięgnąć po Instrument MSP. Skierowany jest on do małych i średnich przedsiębiorstw z międzynarodowymi ambicjami rozwojowymi.

— Instrument MSP nagradza je finansowaniem projektów na poziomie 70 proc. Uzyskane fundusze nie ograniczają możliwości ubiegania się o innego rodzaju granty z Horyzontu 2020 — tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Największym polskim beneficjentem Instrumentu MSP okazała się warszawska firma Synektik. Otrzymała niemal 3,7 mln EUR na badania kliniczne kardioznacznika stosowanego w rozpoznawaniu chorób serca.

15.03

Tego dnia w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie odbędzie się spotkanie dla przedsiębiorców, podczas którego eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 podpowiedzą, jak zdobyć pieniądze na rozwój innowacyjnych projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane