Miliony na technologie odzysku energii

opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Mali i średni gracze z Suwalszczyzny mogą starać się o preferencyjne pożyczki na inwestycje w OZE.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, która będzie oferowała unijne wsparcie zwrotne firmom z północnego Podlasia. W puli jest 20 mln zł. Na preferencyjne pożyczki może liczyć ok. 25 przedsiębiorców. Pojedyncza firma dostanie maksymalnie 1 mln zł.

Przedsiębiorcy z Suwalszczyzny będą mogli przeznaczyć preferencyjne finansowanie na inwestycje związane m.in. z montażem urządzeń i technologii energooszczędnych, modernizacją energetycznąbudynków, przebudową systemów grzewczych, instalacji systemów chłodzących, wentylacji i klimatyzacji, a także odzyskujących energię cieplną podczas procesu produkcji.

— Chcemy, aby w ciągu roku, a nawet szybciej, strumień unijnego wsparcia zwrotnego popłynął do firm z regionu. Dlatego zachęcamy, aby bezzwłocznie zgłaszały się do Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach — mówi Andrzej Wasilewski, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedstawiciele biznesu będą mogli sfinansować pożyczką całą inwestycję. Na spłatę zadłużenia będą mieli 10 lat.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego(RPO WP). Urząd Marszałkowski w Białymstoku zarezerwował na pożyczki ponad 200 mln zł. Są one nisko oprocentowane — od 0,28 do 0,56 proc. w skali roku, a okres karencji w spłacie kapitału wynosi sześć miesięcy.

Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego, zwraca uwagę, że instrumenty zwrotne w postaci pożyczek, poręczeń i gwarancji stają się główną formą pomocy unijnej. Do niedawna były nią dotacje. Za wybór podmiotów oferujących preferencyjne wsparcie dłużne w województwie podlaskim odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego. Pomaga on samorządowi zarządzać unijnymi pieniędzmi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy