Miliony na wsparcie młodych naukowców

opublikowano: 21-07-2017, 15:15

13 naukowców powoła zespoły badawcze i rozpocznie prace nad nowatorskimi projektami i rozwiązaniami. Zmierzą się m.in. z odpornymi na dezynfekcję bakteriami czy niestabilnością perowskitowych ogniw słonecznych. Na badania otrzymali właśnie finansowanie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozdysponowała w sumie 25,6 mln zł wśród młodych doktorów na utworzenie ich pierwszych zespołów badawczych. Pieniądze pochodzą z programu First Team (rozstrzygnięta została trzecia edycja konkursu). Program ułatwia rozpoczęcie samodzielnej pracy badawczej, daje też nadzieję na nowe, przełomowe odkrycia naukowe. 

Dr Agata Starosta z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, laureatka trzeciego konkursu w programie First Team.
Zobacz więcej

Dr Agata Starosta z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, laureatka trzeciego konkursu w programie First Team. Kaveh Emami

Pieniądze pozwolą na sfinansowanie co najmniej 28 miejsc pracy i pokrycie kosztów 46 stypendiów dla studentów i doktorantów. Badania będą prowadzone we współpracy nie tylko z krajowymi podmiotami naukowymi i gospodarczymi, ale również z 26 jednostkami z zagranicy. 

W tej edycji konkursu granty przyznano 13 doktorom. Na prace badawczo-rozwojowe mogli oni otrzymać do 2 mln zł. Swoje projekty będą realizować przez najbliższe trzy lata.

Przełomowe badania

Na listę laureatów wpisana została m.in. dr Agata Starosta. Nad projektem pracować będzie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zespół zajmie się badaniem bakterii bacillus subtilis (laseczka sienna), która tworzy tzw. spory, czyli formy przetrwalnikowe odporne na powszechnie stosowane formy dezynfekcji.

- Wierzę, że szczegółowe poznanie cyklu życiowego bakterii sporulujących pozwoli na poszerzenie wachlarza antybiotyków, który w ostatnich latach uległ znaczącemu uszczupleniu, ponieważ pojawiły się bakterie oporne na wiele znanych antybiotyków – mówi dr Agata Starosta. 

Wśród laureatów konkursu First Team jest również dr Konrad Wojciechowski z Fundacji Saule Research Institute. Będzie pracować nad zwiększeniem stabilności i niezawodności perowskitowych ogniw słonecznych, czyli czynników utrudniających wprowadzenie rozwiązania do masowej produkcji.

- Materiał perowskitowy jest podatny na degradację w warunkach atmosferycznych, szczególnie przy wysokiej wilgotności. Dodatkowo, niepożądane procesy fizykochemiczne zachodzące na styku warstw wewnątrz ogniwa, mogą w negatywny sposób wpływać na długoterminową trwałość tych połączeń. Chcemy przeprowadzić systemową analizę mechanizmów różnych procesów degradacyjnych zachodzących w ogniwie perowskitowym oraz wypracować rozwiązania eliminujące niepożądane reakcje – tłumaczy dr Konrad Wojciechowski.

Sfinansowane zostaną również badania nad czynnikami, które mogą ułatwić wczesną diagnostykę np. choroby Alzheimera czy Parkinsona. Opracowane mają zostać nowe metody obrazowania oraz znaczniki amyloidów, czyli agregatów białkowych odpowiedzialnych za tego typu schorzenia. Badania przeprowadzi zespół dr Joanny Olesiak-Bańskiej z Politechniki Wrocławskiej. 

- Optyka nieliniowa w połączeniu z nanocząstkami metalicznymi może dostarczyć nowych rozwiązań o lepszej czułości i selektywności niż obecnie stosowane techniki obrazowania amyloidów. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć, jak powstają amyloidy i jaką mają strukturę, a w dalszej perspektywie zaproponować również nowe narzędzia diagnostyczne oparte na optycznych metodach obrazowania – zaznacza dr Joanna Olesiak-Bańska.

Kolejne granty

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła już termin kolejnego naboru do First Team – rozpocznie się 1 sierpnia 2017 r. Wnioski będzie można składać do 2 października. W planie jest jeszcze jeden nabór (ostatni w tej serii) – ruszy na początku 2018 r. 

O granty mogą się ubiegać doktorzy (maksymalnie do pięciu lat po obronie doktoratu). Konkurs jest otwarty również dla obcokrajowców. Sfinansowane mogą zostać prace badawczo-rozwojowe istotne z punktu widzenia społecznego lub gospodarczego. Koncepty powinny być jednak zgodne z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Muszą też zostać zrealizowane w krajowych jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy