Miller: wyższe stopy procentowe są dobre dla rynku akcji

opublikowano: 25-05-2018, 14:02
aktualizacja: 25-05-2018, 14:03

Weteran Wall Street Bill Miller przekonuje, że inwestorzy z rynku akcji nie powinni obawiać się wzrostu stóp procentowych, bo historia pokazuje, że rosną one wraz z nim.

- Patrząc na ostatnie 20 lat, wszystkim przypadkom wzrostów stóp procentowych towarzyszył rynek akcji, który także rósł – powiedział Miller, którego fundusz w Legg Mason przez 15 kolejnych lat był lepszy niż rynek.

Bill Miller
Zobacz więcej

Bill Miller fot. Bloomberg

W tym roku rynek akcji negatywnie reaguje na rosnące stopy. Doniesienia o rentowności „dziesięciolatek” USA zmierzającej w kierunku 3 proc., a potem przekraczającej ten poziom, powodowały zwiększoną podaż akcji. W środę z kolei rynek amerykańskich akcji rósł kiedy rentowności obligacji USA spadły po „gołębim” sygnale z Fed.

Patrząc z dłuższej perspektywy wnioski Millera wydają się słuszne. S&P500 jest o ponad 30 proc. wyżej niż był w grudniu 2015 roku kiedy Fed podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady. Miller zwraca także uwagę, że podczas rynku byka w 1980 roku rentowności wzrosły o 210 pkt. bazowych, a rynek akcji o 26 proc. W nie tak odległych latach było tak podobnie. W 2013 roku rentowności wzrosły o 126 pkt. bazowych, a rynek akcji wzrósł o 30 proc.

Miller przyznał jednocześnie, że relacja rosnących rentowności i kursów akcji skomplikowała się od czasu ostatniego kryzysu finansowego.

- Ale ogólnie rzecz biorąc, myślę, że wygląda na to iż rynek chce naprawdę iść w górę – powiedział.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu