MINEX BRONI IRENY

Anna Bytniewska
opublikowano: 27-09-1999, 00:00

MINEX BRONI IRENY

Warszawska centrala handlowa może się wycofać z nierentownych spółek

Handlująca wyrobami szklanymi i ceramiką Centrala Eksportowo-Importowa Minex chce wejść na rynek budowlany. Na razie firma, w której trwają prace nad przebudową grupy kapitałowej, rozważa sprzedaż wałbrzyskiego Interminglassu, ale bez walki nie odda kontroli nad hutą Irena.

CEI Minex — największy krajowy eksporter wyrobów ze szkła, ceramiki i importer surowców mineralnych, zamierza budować kompleksy biurowo-handlowo- -usługowe. Firma w tym celu utworzy konsorcjum budowlane.

— W przyszłości eksport i import ma stanowić połowę naszej działalności. Równie ważna ma być budowa nieruchomości. Za wcześnie, aby już mówić o szczegółach — twierdzi Mirosław Pięta, prezes Centrali Eksportowo-Importowej Minex.

Porządki w grupie

W najbliższym czasie firmę czeka przebudowa grupy kapitałowej.

— Chcemy zrestrukturyzować grupę Minexu. Nasze firmy mają przynosić zyski. W przeciwnym wypadku rozważymy możliwość wycofania się z nierentownych spółek — podkreśla Mirosław Pięta.

Obecnie Minex szuka partnera dla spółki Interminglass z Wałbrzycha (kontroluje ją w 100 proc.). Jest to jedyny w kraju producent mikrokulek szklanych dodawanych do farb służących do znakowania nawierzchni dróg. Z nieoficjalnych informacji wynika, że większościowym udziałem w Interminglassie zainteresowane są dwie firmy z branży — belgijski Sovitec i amerykański Poters. Zgodnie z zapowiedziami prezesa Pięty, Minex będzie walczył o utrzymanie pozycji w Hucie Szkła Gospodarczego Irena.

— W HSG Irena dysponujemy (łącznie z podmiotami zależnymi) prawie 43-proc. pakietem akcji, który zapewnia nam przewagę głosów na WZA. Jeżeli ktoś rozpocznie skupowanie akcji Ireny, zwiększymy udział w kapitale akcyjnym spółki. Być może zdecydujemy się na dokupienie akcji tej firmy. Nie włączymy się natomiast do rywalizacji o przewagę kapitałową w KHS Krosno, która toczy się między Polskim Funduszem Przedsiębiorczości a Zdzisławem Sawickim (kontroluje 19 proc. kapitału Krosna). Zależy nam jedynie na utrzymaniu dobrej współpracy handlowej z tą hutą. Mam nadzieję, że nowy układ właścicielski, który stworzy się w Krośnie, nie zburzy tej współpracy — mówi Mirosław Pięta.

Giełda w zawieszeniu

W najbliższym czasie nie dojdzie do zasadniczych zmian w akcjonariacie Minexu. Firma zawiesiła swoje plany giełdowe do chwili, kiedy wynik netto spółki będzie dodatni.

— Być może jeszcze przed końcem roku Skarb Państwa sprzeda 23,7-proc. udział w naszej spółce. Nie wykluczam, iż ktoś z dotychczasowych akcjonariuszy może być zainteresowany objęciem tego pakietu akcji. Uważam, że obecni akcjonariusze mogą być zainteresowani nabyciem walorów od Skarbu Państwa, jeżeli cena akcji ukształtuje się na podobnym poziomie jak w przypadku poprzednich emisji — uważa Mirosław Pięta.

Minex planuje w przyszłym roku redukcję kosztów ogółem o 10 proc., przy założeniu, iż nastąpi stabilizacja dochodów spółki. Firma ograniczy zatrudnienie ze 173 osób zatrudnionych w 1998 do 119 na koniec 1999 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu