MinFin nie ujawnia planów dotyczących zmian podatków

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 25-02-2003, 09:14

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Finansów nie ujawni planów dotyczących zmian podatkowych do połowy marca. W poniedziałek rząd wstępnie dyskutował na temat reformy finansów publicznych.

"Ministerstwo Finansów nie ujawni planów do połowy marca. Do tego czasu wszystkie opinie na ten temat są opiniami prywatnymi i nie odzwierciedlają stanowiska ministerstwa" - powiedziała Reuterowi Anna Sobocińska z biura prasowego resortu.

W opublikownym późno wieczorem w poniedziałek komunikacie Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że program przedstawiony rządowi przez ministra finansów zmierza do lepszego wykorzystania środków publicznych i relatywnego zmniejszenia obciążeń podatkowych obywateli.

"Naprawa Finansów Rzeczypospolitej jest kompleksowym wieloletnim programem składającym się z 13 rozdziałów, służącym uporządkowaniu finansów publicznych. Jego cztery strategiczne cele to: szybki wzrost, sprawiedliwy podział, korzystna integracja, skuteczne państwo" - głosi komunikat.

Tak jak wcześniej zapowiadano, Grzegorz Kołodko zaproponować miał według prasy dwuprocentową obniżkę podatków od dochodów ludności i zniesienie ulg podatkowych.

Minister potrzebuje około 10-12 miliardów złotych, by przyszłoroczny budżet państwa zdołał unieść wstępne wydatki związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wcześniej resort podawał, że nie zamierza zwiększyć przyszłorocznego deficytu budżetowego.

Szukając oszczędności potrzebnych do szybkiego spełnienia kryteriów strefy euro, ciąć ma wydatki socjalne.

Według wtorkowej Rzeczpospolitej, Kołodko chce wprowadzić zerową stawkę podatku od osób fizycznych i obniżyć pozostałe stawki do 17, 28 i 38 procent z 19, 30 i 40 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe chciało też dodatkowej 50-procentowej stawki dla najbogatszych.

Po stronie wydatków Kołodko chciałby obniżyć wydatki na finansowanie administracji lokalnej i system emerytur rolnicznych KRUS.

Według Rzeczpospolitej, Ministerstwo Finansów rozważa też zwrócenie się do Narodowego Banku Polskiego (NBP) o uwolenienie środków z rezerwy rewaluacyjnej w celu przetransferowaniu ich do budżetu.

Pomysłowi temu sprzeciwia się NBP twierdząc, że oznaczałoby to dodrukowywanie pieniędzy bez pokrycia.

((Autor: Wojciech Moskwa; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MinFin nie ujawnia planów dotyczących zmian podatków