Minimalna zmiana indeksów na Wall Street

opublikowano: 08-08-2022, 22:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,1 proc., a S&P500 i Nasdaq kończyły sesję zniżką o 0,1 proc.

Amerykańskie rynki akcji zaczęły poniedziałkową sesję wzrostem głównych indeksów. Popytowi sprzyjała wiadomość o wyraźnym spadku oczekiwań inflacyjnych Amerykanów w najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Fed z Nowego Jorku. Odebrano to jako pozytywny sygnał przed wyczekiwanym przez inwestorów środowym raportem o inflacji cen detalicznych w lipcu. Popyt oddał jednak inicjatywę jeszcze przed półmetkiem sesji, do końca której nic się już nie działo, a indeksy poruszały się w bardzo wąskim zakresie. Spadły rentowności obligacji, które wyraźnie wzrosły w piątek po raporcie z rynku pracy w związku z rosnącym przekonaniem o kolejnych agresywnych podwyżkach stóp przez Fed. Słabł dolar. Większe ożywienie widać było w poniedziałek w notowaniach spółek półprzewodnikowych. Indeks PHLX Semiconductor spadł o 1,6 proc. po tym jak NVIDIA (-6,5 proc.) zaskoczyła wiadomością o znacznie niższych niż oczekiwano przychodach kwartalnych. Drożały tymczasem spółki motoryzacyjne, bo przegłosowana w niedzielę przez Senat ustawa, która ma pomóc m.in. w walce ze zmianą klimatu, przewiduje wysoką ulgę podatkową dla nabywców używanych aut elektrycznych. Mocno drożały akcje m.in. Rivian (6,8 proc.) i General Motors (4,2 proc.).

Choć S&P500 minimalnie spadał na zamknięciu, to drożało 64 proc. spółek wchodzących w skład indeksu. Popyt przeważał w 7 z 11 jego głównych segmentach. Największym cieszyły się akcje spółek energii (0,5 proc.), materiałowych (0,55 proc.) i nieruchomości (0,7 proc.). Najsłabsze były segmenty przemysłowy (-0,1 proc.), finansowy (-0,2 proc.) i IT (-0,9 proc.).

Wzrosły kursy 18 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Na górze tabeli znalazły się Walt Disney Co. (2,3 proc.), Dow Inc. (1,3 proc.) oraz Walgreens Boots Alliance (1,3 proc.). Najmocniej taniały akcje McDonald's (-0,9 proc.) oraz spółek finansowych Visa (-1,2 proc.) i JP Morgan Chase (-1,2 proc.).

Wzrosły kursy prawie 60 proc. z ponad 3,7 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Wśród tych o największej kapitalizacji większość jednak taniała. W grupie FAANG jako jedyne drożały Netflix (3,0 proc.) i Meta Platforms (1,9 proc.). Najmocniej spadł kurs Amazon.com (1,0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane