Miniony tydzień pod dyktando dolara

Łukasz Ogórek, DM IDMSA
opublikowano: 08-07-2013, 10:50

Piątkowe dane o amerykańskim rynku pracy nie zmieniły znacząco sytuacji na głównej parze walutowej.

Dolar zyskał znacząco do euro kontynuując czwartkowe umocnienie. Amerykańska waluta zyskuje do większości głównych walut osiągając poziomy nie notowane od trzech lat. Aprecjacja dolara ma ścisły związek z ostatnim posiedzeniem FOMC po, którym Ben Bernanke dał znacząco do zrozumienia, że program luzowania będzie stopniowo ograniczany. Potwierdziły to piątkowe dane o rynku pracy. Raport NFP był znacznie lepszy niż się spodziewano, co prawda ilość nowo zatrudnionych osób w sektorze pozarolniczym była identyczna jak przy ostatnim odczycie 195 tys., lecz wynik ten i tak był lepszy niż zapowiadała prognoza 165 tys. Rynek zinterpretował te dane jako bardzo dobre i zarówno dolar, jak i amerykańskie indeksy odnotowywały duże wzrosty.

Dziś o godz. 12 publikowane będą dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej. W ujęciu miesięcznym prognoza zapowiada spadek produkcji przemysłowej w największej europejskiej gospodarce. Jeżeli prognozy by się potwierdziły możemy spodziewać się dalszej deprecjacji europejskiej waluty, a przypomnieć trzeba, że obecnie EURUSD dotarł do wsparć 1,2750 – 1,2790, nie notowanych od marca tego roku. Pokonanie tych poziomów może otworzyć główniej parze drogę do dalszych spadków.

Naszej walucie od kilku tygodni nie sprzyja perspektywa ograniczania polityki luzowania ilościowego. Złoty traci na wartości wobec dolara czy euro od niemal początku czerwca. 


EURUSD

Na wykresie 8 godzinnym EURUSD znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatni dołek na poziomie 1,2795. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,2912.

USDPLN

Na wykresie dziennym USDPLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan  sen na poziomie 3,3326. Najbliższy opór stanowi szczyt na poziomie 3,3712.

GBPUSD

Na wykresie 8 godzinnym GBPUSD znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,5069. Najbliższe wsparcie wyznacza dołek z marca 2013 r. na poziomie 1,4827.

USDJPY

Na wykresie 8 godzinnym USDJPY znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 100,50. Najbliższy opór wyznacza szczyt z maja na poziomie 102, 51.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ogórek, DM IDMSA

Polecane