Minister energii weźmie importerów pod lupę

opublikowano: 25-02-2019, 22:00

Resort finansów zgodził się udostępniać Ministerstwu Energii dane skarbowe dotyczące importerów węgla kamiennego.

11 lutego Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zwrócił się na piśmie do Teresy Czerwińskiej, minister finansów, o przekazywanie jego resortowi informacji dotyczących eksportu oraz importu węgla kamiennego, brunatnego, koksu, gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw. W uzasadnieniu napisał, że resort energii nie ma dziś dostępu do pełnych danych pozwalających poznać rzeczywistą skalę takiego handlu. „Ministerstwo Energii nie posiada innego wiarygodnego źródła danych do porównań i uzupełnień” — argumentował Krzysztof Tchórzewski.

MINISTER POKAŻE MINISTROWI: Minister Krzysztof Tchórzewski skarży się, że bez informacji skarbowych nie może prowadzić polityki energetycznej państwa.
Wyświetl galerię [1/3]

MINISTER POKAŻE MINISTROWI: Minister Krzysztof Tchórzewski skarży się, że bez informacji skarbowych nie może prowadzić polityki energetycznej państwa. Fot. Marek Wiśniewski, Bloomberg

Minister chce poznać ceny

W uzasadnieniu pojawiło się odwołanie do interesów państwowych. „Dostęp do danych MF umożliwi prowadzenie polityki energetycznej państwa oraz gospodarki złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego” — czytamy w piśmie ministra Tchórzewskiego do minister Czerwińskiej. Z pisma wynika też, że ME chciałoby wykorzystać nowe dane do poszerzenia swojej wiedzy na temat cen stosowanych na węglowym rynku. „W celu monitorowania (…) cen węgla kamiennego u producentów krajowych oraz cen węgla importowanego, konieczne jest uzyskanie przez ME dostępu do danych MF, którymi są informacje dotyczące m.in. importu i eksportu (nabycie wewnątrzunijne i wywóz do UE) węgla kamiennego, brunatnego, koksu oraz innych paliw” — czytamy w piśmie. Z dalszej części dokumentu wynika, że minister energii chce poznać również prawdziwą skalę obrotów oraz to, kto ją generuje. „Do tego konieczny jest dostęp do danych jednostkowych, dzięki czemu możliwa będzie identyfikacja podmiotów, których nie ma w badaniach statystycznych lub które wykazały w badaniach nieprawdziwe dane” — napisał Krzysztof Tchórzewski.

Żeby oczekiwania ME zostały zrealizowane, resort finansów musiałby dokonać odpowiednich zmian w ordynacji podatkowej. Okazuje się, że jest gotów to zrobić. Odpowiedział, że wprowadzi zmiany do nowej ordynacji podatkowej, nad której projektem pracuje. Odpowiedź MF można znaleźć w zestawieniu uwag przesłanych w ramach uzgodnień międzyresortowych. „Projekt uzupełniono o regulację umożliwiającą udostępnianie przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej danych i informacji w zakresie międzynarodowego handlu towarami objętymi tajemnicą skarbową ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin — w zakresie niezbędnym do realizacji zadań w obszarze funkcjonowania sektora górniczego” — odpowiedziało MF.

Branża mówi o inwigilacji

Zapytaliśmy kilku menedżerów z branży energetycznej i węglowej o to, jak interpretować prośbę Krzysztofa Tchórzewskiego. Większość była zaskoczona i nie słyszała wcześniej o takich planach. Pod nazwiskiem nie komentował nikt.

— Trudno oprzeć się wrażeniu, że ME ma ochotę na inwigilację spółek z sektora węglowego. Tymczasem ja nie znajduję uzasadnienia dla pomysłu, w ramach którego resort inny niż finansowy miałby mieć szczegółowe dane na temat działalności handlowej danego przedsiębiorstwa — komentuje menedżer z sektora węglowego. Ten sam rozmówca zwraca uwagę na fakt, że przedstawiciele resortu energii, którzy mieliby mieć dostęp do nowych danych, nadzorują jednocześnie państwowe spółki węglowe i energetyczne.

— Dlaczego nadzorca państwowej firmy węglowej miałby mieć dostęp do danych, które wskazują, skąd i za ile surowiec kupuje spółka konkurencyjna? — zastanawia się nasz rozmówca. Przyznaje jednocześnie, że ME może mieć bałagan we własnych danych. — W tej sytuacji wystarczą im jednak dane zagregowane, a nie jednostkowe — twierdzi menedżer.

Inny z naszych rozmówców, z państwowej firmy energetycznej, przekonuje, że ME chce po prostu pozyskać dane, by przekazać je dalej Urzędowi Regulacji Energetyki. W piśmie Krzysztofa Tchórzewskiego takie uzasadnienie jednak się nie pojawia.

Rozmówca z firmy handlującej węglem przypuszcza, że przyczyną wzmożonego zainteresowania ME jest znaczący poziom importu. — W latach 2013-14, kiedy import węgla też był duży, były przymiarki do wprowadzenia koncesji na obrót węglem — przypomina nasz rozmówca. Dziś, jak wskazują wstępne szacunki Eurostatu, do Polski trafia 19,7 mln ton węgla rocznie (dane za 2018 r.). To rekord. Większość surowca pochodzi z Rosji.

Podatkowcy o tajemnicy

Zaskoczeni prośbą ministra energii są też eksperci od spraw podatkowych, którzy śledzą prace nad nową ordynacją. — Jeżeli dane, które MF miałoby przekazywać resortowi energii, dotyczyłyby indywidualnych podatników, ich identyfikacji oraz wskazania osiąganych przez nie obrotów, to takie dane są chronione tajemnicą skarbową — mówi Michał Borowski, doradca podatkowy, ekspert Business Centre Club. Renata Dłuska, doradca podatkowy, partner w MDDP, domyśla się, o co chodzi.

— Dane identyfikujące podatników, ich kontrahentów oraz wielkości uzyskiwanych obrotów znajdują się w systemie JPK [jednolity plik kontrolny — red.], który jest pod kuratelą i kontrolą Ministerstwa Finansów. W systemie JPK widoczne są nie tylko dane dotyczące importu z krajów unijnych do Polski, lecz także importu spoza UE — mówi Renata Dłuska. To oznacza, że w systemie JPK są również dokładne informacje na temat wielkości importu węgla z Rosji. Poprosiliśmy MF o doprecyzowanie, jakie informacje mają być przekazywane ME po uchwaleniu nowej ordynacji. Do zamknięcia tego wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Podobne pytania wysłaliśmy do ME. Czekamy na odpowiedzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy