Minister Fedak broni Polaków w Holandii

DI
21-04-2011, 11:43

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wystosowała list do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarza ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding ws. zasad równego traktowania obywateli UE.

Pismo to jest odpowiedzią na list do parlamentu krajowego wystosowany przez ministra spraw społecznych i zatrudnienia Królestwa Niderlandów, Henka Kampa, zawierający omówienie rządowych propozycji związanych z migracją zarobkową z krajów UE.

Polska minister uważa, że działania zaproponowane przez Henka Kampa będą naruszały zasady równego traktowania obywateli UE, a ich przyjęcie oznaczać będzie krok wstecz w stosunku do obecnie funkcjonujących swobód europejskich.

”Za szczególnie niepokojące należy uznać propozycje: zrównania sytuacji obywateli UE (w tym pracowników migrujących z Polski), którzy mają prawo do swobodnego poruszania się po UE w ramach europejskiej polityki integracyjnej, z obywatelami państw trzecich przebywających w Królestwie Niderlandów, uzależnienia prawa do pomocy społecznej od znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego, wykorzystywania instrumentów wynikających z dyrektywy 2004/38/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Państw Członkowskich w sposób sprzeczny z ich założeniami, tj. zachęcania do powrotu do kraju pochodzenia osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia ani perspektyw na znalezienie pracy i w związku z tym korzystają z opieki dla bezdomnych lub starają się o pomoc społeczną” – czytamy w piśmie Jolanty Fedak.

Minister wyraziła również nadzieję na podjęcie przez komisarz działań na rzecz zapewnienia przestrzegania zasady niedyskryminacji obywateli Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Minister Fedak broni Polaków w Holandii