Minister Gowin skrytykował ideę 500+

opublikowano: 29-12-2015, 22:00

Niepełny, wycinkowy, zwiększający niespójność prawa — to opinia wicepremiera Jarosława Gowina o rządowym projekcie „500 zł na dziecko”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wczoraj opinie części ministerstw o projekcie 500+, zakładającym dofinansowanie rodzin z dziećmi. Najwięcej wątpliwości wobec sztandarowego projektu PiS ma Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Przypomina, że program „500 zł na dziecko” służy „pomocy finansowej kierowanej do rodzin wychowujących dzieci”, w celu poprawy pogarszającej się sytuacji demograficznej. Jednak, jego zdaniem, intencje projektodawców są niespójne z treścią projektu.

GORZKA OCENA:
GORZKA OCENA:
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki, unikał dotychczas oceniania działań partii rządzącej. Teraz skrytykował sztandarowy projekt PiS.
Marek Wiśniewski

„Odpowiedzią legislacyjną na ów niepożądany stan powinno być działanie kompleksowe i możliwie wszechstronne. Tymczasem projekt przewiduje tylko jedno narzędzie dotyczące omawianego obszaru. Wszystkie regulacje zawarte w projekcie dotyczą tylko jednego mechanizmu. Projekt może być postrzegany jako niewystarczający do osiągnięcia celu, jakim jest znacząca poprawa sytuacji demograficznej Polski” — czytamy w opinii ministra Jarosława Gowina. Podkreśla, że pomoc państwa dla rodzin nie powinna być sprowadzana wyłącznie do świadczenia pieniężnego.

„Lektura projektowanej ustawy może doprowadzić do wniosku, że cała pomoc państwa w wychowywaniu dzieci jest ograniczona do transferu socjalnego jednego rodzaju. W tym sensie zaproponowana regulacja jest niepełna i wycinkowa” — uważa wicepremier. Minister Gowin sugeruje, aby rząd kompleksowo przeanalizował system świadczeń rodzinnych gdyż obecnie mamy do czynienia z ich różnorodnością.

„Wysiłki legislacyjne powinny być nakierowane na porządkowanie tej sfery tak, by regulacje były możliwie jednorodne, spójne i klarowne. Tymczasem projekt przyczynia się do zwiększenia owej różnorodności a przez to do dalszego pogłębiania niespójności prawa” — twierdzi minister Gowin.

Podobnie sprawę widzi Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. „Można rozważyć, czy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie uzupełnić tak, by kompleksowo regulowała kwestię wspierania rodzin wychowujących dzieci. Wprowadzenie tak wysokiego wsparcia finansowego jak świadczenie wychowawcze, umożliwia spojrzenie na cały system prorodzinnej aktywności państwa” — napisał Mateusz Morawiecki.

W opinii wicepremiera Gowina zaskakujące jest to, że powątpiewa on w… sens tworzenia ustawy.

„Trzeba by rozważyć, czy rzeczywiście konieczne jest projektowanie odrębnego aktu prawnego dedykowanego jednemu tylko mechanizmowi pomocowemu.Proponowany w projekcie transfer socjalny niekoniecznie musi być najlepszą metodą rozwiązywania problemów społecznych, a wręcz przeciwnie — może przyczynić się do utrwalenia ekskluzji społecznej i dezaktywacji zawodowej gorzej sytuowanych obywateli” — czytamy w jego piśmie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny. Wczoraj na Twitterze resort rodziny zakomunikował, że uzgodnienia międzyresortowe 500+ zakończyły się i projekt został uzgodniony w rządzie. Nowa wersja projektu (datowanego na 22 grudnia) została skierowana do dalszych konsultacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane