Czytasz dzięki

Minister Kowalczyk: nie stracimy miliardów na Czyste Powietrze

AR
opublikowano: 02-07-2019, 18:27

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które włączy samorządy i komercyjne banki w narodowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze wart 103 mld zł. To wymóg UE.

Minister Henryk Kowalczyk zapewnił, że - wbrew doniesieniom niektórych mediów - Komisja Europejska nie zerwała z Polską rozmów dotyczących programu Czyste Powietrze. 

Henryk Kowalczyk
Zobacz więcej

Henryk Kowalczyk Marek Wiśniewski

- Nieuzasadnione są doniesienia medialne, że zostały wstrzymane nakłady unijne na ten cel. Negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami (Komisji Europejskiej - red.) konkretne założenia finansowe – zapewnił na konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

W ten sposób odniósł się do wczorajszego artykułu „Gazety Wyborczej”, w którym dziennik powołuje się na nieoficjalne źródła, informując, że Komisja Europejska zerwała z Polską rozmowy w sprawie finansowania programu Czyste Powietrze. To czołowy program Ministerstwa Środowiska, realizowany w całości przez podległy mu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Gazeta dotarła do listu przedstawiciela Komisji Europejskiej, w którym stawia on ultimatum dotyczące sposobu rozdzielania funduszy unijnych w programie: chce, aby częścią wniosków o dotacje i pożyczki zajmowały się samorządy i banki komercyjne. 

Resort środowiska zapewnia, że trwają rozmowy z gminami dotyczące dalszej realizacji programu. W lipcu rozpoczął się pilotaż takiego rozwiązania.

- Do tej pory zgłosiło się ponad 600 samorządów. Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy - powiedział Henryk Kowalczyk.

"Puls Biznesu" dowiedział się, że niewykluczone, że w program zostaną włączone też inne podmioty, w tym banki. Resort środowiska zapewnia też, że jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym. 

- Odbywają się cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu - mówi minister Kowalczyk.  

Bilans programu, który ruszył jesienią 2018 r., to tylko 58 tys. złożonych wniosków i 12,1 tys. podpisanych umów. Dotychczas beneficjentom przyznano 1,4 mld zł dofinansowania. Eksperci podkreślają, że biorąc pod uwagę cele programu, to bardzo mało i że potencjalnym beneficjentom trudno jest dotrzeć do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które przyjmują wnioski o dotacje i pożyczki w imieniu NFOŚiGW, ponieważ w każdym województwie jest tylko jedna siedziba takiej instytucji. 

Program "Czyste Powietrze", który ma walczyć ze smogiem i ubóstwem energetycznym poprzez termomodernizację domów i wymianę źródeł ogrzewania, będzie realizowany w latach 2019-2029. Rząd chce przeznaczyć na jego finansowanie ponad 103 mld zł. Szacuje się, że w ramach programu 4 mln domów jednorodzinnych zostanie poddanych termomodernizacji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane