Minister obrony Kanady ma szansę być szefem NATO

PAP
opublikowano: 25-01-2009, 08:13

Kanadyjski minister obrony Peter MacKay wymieniony został przez tygodnik "The Economist" jako potencjalny kandydat na  stanowisko sekretarza generalnego NATO.

Tygodnik, prócz MacKaya, wymienia jeszcze jednego Kanadyjczyka jako ewentualnego następcę Jaapa de Hoopa Scheffera. Jest nim John Manley, były wicepremier.

Cytowany przez AFP rzecznik McCaya poinformował w sobotę, że minister jest zaszczycony tą informacją, ale czuje się wystarczająco zajęty swoją obecną pracą.

43-letni MacKay przed kierowaniem resortem obrony piastował też funkcję szefa kanadyjskiej dyplomacji.

Niedawno niemiecki tygodnik "Spiegel" informował, że wśród kandydatów na stanowisko szefa NATO rozważany jest też były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Jako ewentualnego kandydata wymieniano również byłego ministra spraw zagranicznych Bułgarii Sołomona Pasiego.

Debata nad wyborem nowego sekretarza ma odbyć się wczesną wiosną, "dopiero po przejęciu władzy w USA przez Baracka Obamę" - poinformował w grudniu rzecznik NATO. Nazwisko przyszłego szefa sojuszu może - zdaniem mediów - być podane do publicznej wiadomości na jubileuszowym szczycie NATO w Baden-Baden i Strasburgu w kwietniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane