Minister poznał zarząd pierwszy

Tomasz Brzeziński
20-06-2006, 00:00

Zrekonstruowana wczoraj rada nadzorcza PZU Życie dziś zmieni zarząd. Kandydatów poznał już minister skarbu.

Wczoraj odbyło się walne zgromadzenie PZU Życie, największej firmy sprzedającej w Polsce polisy na życie. Właściciel, czyli PZU, zdecydował, że trafi do niego prawie cały zysk (1,41 mld zł). Gładko przeszły też punkty w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi (w tym o nagrodzie rocznej dla prezesa) i radzie nadzorczej. To nie oznacza jednak, że we władzach spółki nie będzie zmian.

Rekonstrukcja rady...

Zgodnie z naszymi informacjami na wczorajszym walnym doszło do rekonstrukcji rady nadzorczej PZU Życie. Stanowiska stracili wszyscy przedstawiciele skarbu państwa (nie było zmian wśród reprezentantów Eureko — pozostali więc wiceprzewodnicząca Joyce Deriga oraz członek rady Ane Ate Sijsma). Do nadzoru powołano prof. Eugeniusza Kowalewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znanego autora wielu publikacji dotyczących prawa ubezpieczeniowego. Do rady PZU Życie trafił też Janusz Olędzki, dr hab. z Centrum Onkologii w Warszawie. W jej skład powołano również dwie kobiety: Krystynę Gawlikowską-Hueckel, dr hab. ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim (jest członkiem rady nadzorczej Banku BPH i Kolegium Najwyższej Izby Kontroli), oraz Jolantę Strzelecką.

Walne nie zdecydowało o zmianach w zarządzie PZU Życie (określeniu liczby członków i powołaniu zarządu nowej kadencji). Przy tym punkcie ogłoszono jednodniową przerwę.

Powód? Chęć przeprowadzenia stosownych uzgodnień zarówno z ministerstwem skarbu, jak i drugim głównym akcjonariuszem PZU, czyli holenderskim Eureko (ma blisko 33 proc. akcji). Skład zarządu PZU Życie ma być rozszerzony z trzech do pięciu osób, czego konsekwencją będą gruntowne zmiany.

...a dzisiaj zarządu

— Nie sprzeciwiamy się powiększeniu zarządu PZU Życie, ale chcemy najpierw oficjalnie poznać kandydatów rekomendowanych przez skarb państwa. Zamierzamy bowiem wskazać osobę, która będzie mieć kwalifikacje i pasować do zespołu — mówi Michał Nastula, prezes Eureko Polska.

Jaromir Netzel, prezes PZU, konsultował wczoraj kandydatury z Wojciechem Jasińskim, ministrem skarbu. Prezesem miałby zostać Jarosław Myjak (do 2003 r. szef CU Polska), a wiceprezesem ds. finansów Henryka Pieronkiewicz (dawniej m.in. prezes BPH i PKO BP). Nie ma kandydata na trzecie miejsce, w zarządzie pozostanie więc Krzysztof Rosiński odpowiadający za sprzedaż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister poznał zarząd pierwszy