Czytasz dzięki

Minister zaprasza do Meksyku

MAG
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

Od 30 września do 4 października potrwa wizyta wiceminister spraw zagranicznych i przedsiębiorców w Meksyku.

— W tym roku MSZ kładzie nacisk na Amerykę Południową. Dostaliśmy sygnały od firm zainteresowanych nawiązaniem kontaktów i inwestycjami w tym regionie — mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych. W stolicy Meksyku MSZ organizuje konferencję skoncentrowaną na sektorze energetycznym.

— Polska jest najbardziej zaawansowanym w Europie krajempod względem poszukiwań niekonwencjonalnego gazu, Meksyk ma tu pewne doświadczenia. Ale zastanawiamy się, jakie jeszcze branże powinny być reprezentowane. W czasie misji odbędzie się forum gospodarcze, podczas którego firmy będą mogły się spotkać. Zachęcam przedsiębiorstwa zainteresowane rynkiem meksykańskim do zgłoszenia się do departamentu dyplomacji ekonomicznej MSZ — mówi Beata Stelmach.

Jest sporo do zrobienia, bo w Meksyku działa nieco ponad 20 polskich firm, a polskie inwestycje na koniec 2010 r. wyniosły zaledwie 20 mln USD. Eksport do Meksyku wyniósł w ubiegłym roku 432,4 mln USD, a import: 355,5 mln USD. Tymczasem Meksyk jest na szóstym miejscu na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w rankingu UNCTAD, a w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Ameryce Południowej przegrywa tylko z Brazylią.

— Meksyk to kraj dużych możliwości dla małych producentów, m.in. z sektora rolnictwa — przekonujeRicardo Villanueva Hallal, ambasador Meksyku w Polsce. Do inwestycji w tym kraju zachęcić może 112 mln mieszkańców, w tym 40-mln klasa średnia, dzięki której wydatki w Meksyku są najwyższe w regionie.

— Mamy umowy o wolnym handlu z 43 krajami, które stanowią 60 proc. światowego PKB. 17 proc. importu z USA pochodzi właśnie z Meksyku. Zresztą samochody VW New Beetle, które jeżdżą po Polsce, zostały wyprodukowane w Meksyku, ale trafiły tu z Niemiec, więc w statystykach handlowych tego nie odnotowano — opowiada Erwin Feldhause z ProMexico, agencji ds. handlu i inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane