Ministerstwa znalazły 400 mln zł dla inwestorów

opublikowano: 16-11-2012, 00:00

Zamiast czterech firm granty otrzyma osiem

Dobre wieści: choć kryzys puka do drzwi i coraz więcej koncernów zamraża inwestycje, w Polsce pojawi się kilka dużych projektów.

— Po uzgodnieniu z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego wygospodarowaliśmy 400 mln zł oszczędności. Te pieniądze przeznaczyliśmy na wsparcie w poddziałaniu 4.5.1 dla projektów w sektorze produkcyjnym. Cztery dodatkowe projekty to 825 miejsc pracy i 1,3 mld zł inwestycji — mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

To świetne wieści dla KSO, które planuje budowę fundamentów morskich wież wiatrowych w Szczecinie. W pierwszym rozdaniu Ministerstwo Gospodarki (MG) miało do podziału 300 mln zł. Czwarte na liście KSO miało dostać tylko 15,7 mln zł, czyli tylko 5,25 proc. wartości projektu, bo nie zostało więcej pieniędzy. Teraz otrzyma o 74,4 mln zł więcej.

Granty jako oręż

To również znakomita informacja dla firmy Sanden — jest na liście z projektem za ponad 200 mln zł. W marcu spółka odebrała zezwolenie na inwestycję w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obiecała 128,5 mln zł i wzrost zatrudnienia do 513 osób. Andrzej Gajdziński, dyrektor zarządzający zakładu w Polkowicach, zapowiedział,że firma powalczy o kolejne projekty. Mając na koncie grant, łatwiej się będzie o nie starać.

Na liście są jeszcze co najmniej dwa projekty motoryzacyjne firm, które już w Polsce działają i planują reinwestycje. Wydadzą 150-200 mln zł. Niemal 150 mln zł dostanie jeszcze firma z Małopolski, co oznacza, że wartość projektu sięga 500 mln zł. Nie udało nam się ustalić adresata tego grantu.

— Oficjalne dane podamy po podpisaniu umów z inwestorami — zapowiada Małgorzata Szczepańska z MG.

Efekt marchewki

Granty oznaczają, że do inwestycji — mimo kryzysu — dojdzie.

— Zastrzyk finansowy przyspieszy projekty — przewiduje Rafał Pulsakowski z PwC. Ale część ekspertów podkreśla, że MG może mieć kłopot, bo przyszedł kryzys i część firm zrezygnuje z dotacji i inwestycji.

— Zdarza się, że firmy nie podpisują umów, inne realizują inwestycje w mniejszej skali. Dzięki temu uwalniają się pieniądze, które przechodzą dla innych podmiotów. A na pewno są oczekujący — mówi Paweł Tynel z Ernst & Young.

— Niektóre projekty mogą wymagać weryfikacji. Świat nie stoi w miejscu. Od stycznia, gdy był przeprowadzany konkurs, do listopada zdarzyło się mnóstwo rzeczy — zastrzega Magdalena Burnat- Mikosz z Deloitte. Eksperci spodziewają się kolejnych pieniędzy.

— Skoro decyzja o podziale dodatkowych funduszy zapadła przed fazą odwołań, pieniędzy może być jeszcze więcej — sądzi Michał Gwizda z Accreo.

— Jeśli pojawią się jakieś oszczędności w priorytecie 4, będziemy się zastanawiali, które działania można najszybciej zrealizować. Jestem zainteresowana, by inwestorzy szybko podpisywali umowy, bo w 2015 r. kończymy przyjmowanie faktur — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.

Oni zgarną 370 mln zł

Recycling Park Chodzież

Chodzi hutę szkła z zakładem odzysku energii w Kamionce pod Chodzieżem za niemal 350 mln zł. Projekt Zbigniewa Cholewickiego, w którego finansowanie zaangażowany jest m.in. Rafał Bauer.

Bridgestone

Japoński producent opon zapowiedział, że zwiększy moce w zakładzie w Stargardzie Szczecińskim, który działa od 2009 r. z 2,4 tys. opon dziennie do 3,75 tys. sztuk. Firma zainwestuje 460 mln zł.

KSO-Offshore

Konsorcjum firmy Bilfinger Berger, gdyńskiej Stoczni Crist i Funduszu Inwestycyjnego Mars należącego do Agencji Rozwoju Przemysłu chce w Szczecinie zbudować zakład produkcji stalowych fundamentów wielkogabarytowych dla morskich siłowni wiatrowych za 300 mln zł.

Aerosol International

Niemiecki inwestor buduje w Zgorzelcu na terenie Kamiennogórskiej SSE fabrykę lekkich opakowań aluminiowych za 170 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu