Ministerstwo Finansów kontratakuje

opublikowano: 16-04-2019, 11:36
aktualizacja: 16-04-2019, 15:37

Z opracowania ekonomistów resortu wynika, iż wbrew oczekiwaniom finanse publiczne w kolejnych latach będą coraz zdrowsze.

Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało aktualizację Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. Aby sprostać rosnącym potrzebom wydatkowym, wynikającym głównie z realizacji Nowej Piątki, resort zaproponował wiele zmian w daninach publicznych, które mają umożliwić spełnienie krajowych i europejskich zobowiązań dotyczących wielkości wydatków i deficytu.

Teresa Czerwińska
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska Fot. Piotr Guzik / FORUM

Najważniejszym źródłem przychodów w 2020 r. będzie ograniczenie luki w VAT, które ma zwiększyć je o 7,87 mld zł. Rząd zapowiada jednak powrót do pierwotnych stawek VAT, a więc 7 i 22 proc. w 2022 r., co ma kosztować nieco ponad 10 mld zł rocznie. Na tym jednak kończą się dobre wieści dla podatników.

Wielki powrót zalicza pomysł zniesienia limitu składek na ZUS. Pomysł, który jeszcze w zeszłym roku wydawał się przez rząd porzucony, znów znalazł się w planie jego działań, a w przyszłym roku ma przynieść ponad 5 mld zł przychodu. Jednocześnie rząd chce walczyć z „fikcyjną” działalnością gospodarczą. Resort uważa, że jeżeli ktoś realizuje zlecenia głównie dla jednego klienta, pracując w wyznaczonych przez niego godzinach pracy, nie jest przedsiębiorcą i powinien być zatrudniony na umowę o pracę, płacąc tym samym wyższe składki na ZUS. Według GUS dziś takich osób jest około 78 tys. Od następnego roku MF chce z nich ściągać o 1,25 mld zł więcej w składkach, co daje średnią 16 tys. zł na pracownika. Tym samym jedna z furtek, przez które możliwa była ucieczka od nadmiernego oskładkowania, zostanie zamknięta. Nie umknęła uwadze urzędników MF druga furtka — umowy cywilnoprawne. W tym przypadku planowane przez ekonomistów resortu dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wyniosą 3,1 mld zł. 

Podium źródeł wpływów uzupełniają zmiany w OFE. W 2020 r. mają przynieść ponad 13 mld zł. Prócz niemal 10 mld zł jednorazowej opłaty przekształceniowej uwagę zwraca około 3,5 mld zł, które dotychczas płynęły do OFE, a teraz będzie zwiększać przychód FUS. 

Istotnym źródłem przychodów w najbliższych dwóch latach mają być także wpływy jednorazowe. O ile w tym roku mają one przynieść jedynie 5,7 mld zł, o tyle w 2020 r. wzrosną do 17,8 mld zł. Kluczowe mają być wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, które w założeniu mają służyć jako kapitał do inwestycji w czyste źródła energii. Prognozuje się, że 2020 r. przyniosą 12,3 mld zł. Rząd liczy też na 5 mld zł wpływów z tytułu rozdysponowania zasobów częstotliwości na sieć 5G. 

Ogółem w przyszłym roku rząd planuje, po odliczeniu dodatkowych wydatków, znaleźć w składkach i podatkach 13,1 mld zł netto więcej. Tym samym nie tylko spełniłby założenia reguły wydatkowej, ale także zmniejszyłby deficyt do 0,9 proc. PKB.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy