Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt "e-podatki"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-04-2005, 20:20

Prawdopodobnie już w najbliższych latach będziemy rozliczać się z fiskusem przez internet. Elektroniczny system obsługi podatnika, o nazwie "e-podatki", chce wprowadzić Ministerstwo Finansów. Przed jego wdrożeniem zbierane będą opinie społeczne na temat użyteczności internetu w realizacji projektu.

Prawdopodobnie już w najbliższych latach będziemy rozliczać się z fiskusem przez internet. Elektroniczny system obsługi podatnika, o nazwie "e-podatki", chce wprowadzić Ministerstwo Finansów. Przed jego wdrożeniem zbierane będą opinie społeczne na temat użyteczności internetu w realizacji projektu.

    Projekt "e-podatki" ma umożliwić przekazywanie, przechowywanie i przetwarzanie deklaracji podatkowych i podań w postaci elektronicznej oraz zapewnić dostęp do informacji podatkowych on-line.

  Projekt ma być wdrażany etapami. Do końca III kwartału 2006 r. ma być możliwe przyjmowanie deklaracji CIT i PIT-4 drogą elektroniczną. Ta sama metoda przekazywania deklaracji NIP ma zostać wprowadzona w I kwartale 2007 r. Ostateczna realizacja projektu umożliwiająca płacenie podatków wszystkim obywatelom drogą elektroniczną przewidywana jest na koniec 2012 roku.

    Projekt ma być ułatwieniem dla podatników, ale też przynieść korzyści materialne. Jest on jednym z elementów planowanego przez MF ograniczenia deficytu budżetu państwa w 2007 r. do 2,8 proc. PKB przy planowanym powyżej 3 proc. w 2006 r.

    20 kwietnia w gmachu Ministerstwa Finansów odbędzie się spotkanie konsultacyjne, na które zaproszeni są wszyscy chętni, którzy pragną przedstawić swoje koncepcje. Przybycie musi być jednak poprzedzone zgłoszeniem przesłanym drogą elektroniczną na adres [email protected] do dnia 18 kwietnia. 

    Udział w dyskusji nad projektem wielu środowisk, m.in. mediów, sektora finansowego, sektora teleinformatycznego oraz świata akademickiego ma za zadanie przybliżyć go społeczeństwu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane