Ministerstwo walczy ze spamem

Jerzy Soliński
opublikowano: 18-07-2007, 00:00

Ministerstwo Transportu ogłosiło plany radykalnego ograniczenia agresywnej i inwazyjnej reklamy internetowej. Nowe przepisy miałyby dotyczyć niektórych form reklam wyświetlanych przez portale (np. okienek pop-up), ale także — co zaplanowano w przesłanej już do Sejmu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego — powinny ugodzić w uciążliwych spamerów, zaśmiecających skrzynki pocztowe niechcianymi wiadomościami.

Nowe przepisy, przewidujące bardzo wysokie kary dlaspamerów, są bez wątpienia pożądane, jednak na ich skuteczność może negatywnie wpływać to, iż niechciane wiadomości mailowe wysyłane są przeważnie z serwerów poza granicami Polski.

Spam jest uciążliwym i często spotykanym w internecie zjawiskiem. Dobrze, że ustawodawcy zwrócili uwagę na ten problem, jednak ze względu na ponadnarodowy zasięg działalności spamerów metody legislacyjne mogą być nieskuteczne. Użytkownicy komputerów powinni sami zadbać o swoje bezpieczeństwo, przejmując inicjatywę i zabezpieczając sieci lokalne za pomocą urządzeń wyposażonych w funkcję filtrowania niepożądanej korespondencji. Nowoczesne firewalle posiadają zintegrowane funkcje antyspamowe, pozwalające istotnie ograniczyć liczbę niechcianych wiadomości.

Spam jest niezwykle uciążliwy dla firm, uczelni i instytucji — spowalnia pracę sieci, utrudnia pracownikom wykonywanie codziennych obowiązków. Spowodowane przez spam obciążenie sieci przekłada się bezpośrednio na wydajność pracy i w rezultacie na zyski firm. Zabezpieczenia antyspamowe powinny w obecnej sytuacji stanowić priorytet dla administratorów sieci firmowych. I — podobnie jak prywatni użytkownicy internetu — firmy również powinny przejąć inicjatywę w zakresie ochrony przed tym zjawiskiem, nie czekając na skuteczne uregulowania prawne.

Zintegrowane rozwiązanie sprzętowe na styku firmowejsieci stanowi skuteczne remedium, zapewniając także ochronę przed wirusami czy atakami z sieci.

Spam to nie tylko zaśmiecanie skrzynek pocztowych. Dla użytkowników indywidualnych największym zagrożeniem są ataki phishingowe, podczas których przestępcy za pomocą spreparowanych wiadomości uzyskują dostęp do poufnych informacji, takich jak np. dane dostępowe kont bankowych. Taki atak może przydarzyć się każdemu, dlatego warto pamiętać o tym, aby stosować skuteczne rozwiązania do ochrony naszych domowych sieci.

Jerzy Soliński

szef polskiego oddziału ZyXEL Communications, spółki produkującej urządzenia sieciowe

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Soliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Ministerstwo walczy ze spamem