Ministrowie rolnictwa Unii o ptasiej grypie

Polska Agencja Prasowa SA
20-02-2006, 16:35

Ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutowali w poniedziałek w Brukseli o sposobach ochrony ptaków domowych przed ptasią grypą. Komisja Europejska zaleca powściągliwość w szczepieniu drobiu, bo zaszczepione chore ptaki nadal roznoszą wirusa, choć nie widać, że są zainfekowane.

Ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutowali w poniedziałek w Brukseli o sposobach ochrony ptaków domowych przed ptasią grypą. Komisja Europejska zaleca powściągliwość w szczepieniu drobiu, bo zaszczepione chore ptaki nadal roznoszą wirusa, choć nie widać, że są zainfekowane.

    UE nie finansuje szczepień ptaków w krajach członkowskich. Współfinansuje natomiast działania poszczególnych krajów przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa, np. badania tkanek znalezionych martwych ptaków. Na unijną pomoc finansową mogą liczyć też hodowcy, których drób zostanie wybity z powodu ptasiej grypy.

    Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu powiedział po posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, że "szczepienia mogą być stosowane w sytuacjach wyjątkowych. Jako metody prewencyjne są jednak ryzykowne".

    "Zaszczepione zwierzę, które już się zaraziło, może nadal roznosić wirusa, mimo że samo nie ma żadnych objawów choroby" - tłumaczył komisarz.

    Nie istnieje szczepionka bezpośrednio na wirusa ptasiej grypy; stosuje się szczepionki na normalną grypę.

    Komisarz dodał, że ministrowie dyskutowali m.in. nad tym, w jakich warunkach szczepionki powinny być zastosowane; jakie kryteria musi spełniać kraj, by realizować program szczepień. Ten temat będzie omawiany w Brukseli także we wtorek. 

    Komisarz Kyprianu zaapelował o spokój w związku z pojawianiem się wirusa w kolejnych krajach Unii, nawet jeśli wirus przeniesie się na ptactwo domowe. Podkreślił, że jest to choroba zwierzęca i trudno przenosi się na ludzi.

    Do tej pory ptasia grypa pojawiła się w sześciu krajach UE. Wszystkie przypadki wirusa dotyczyły ptaków dzikich, na razie nie wykryto ptasiej grypy wśród ptactwa domowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ministrowie rolnictwa Unii o ptasiej grypie