Ministrowie zbadali, ile jest drewna w drewnie

KAP
14-12-2011, 00:00

Rząd ma bat na przewoźników przeładowujących ciężarówki.

Mieczysław Czechowicz w filmie Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana” badał ilość cukru w cukrze. A ile kilogramów drewna wchodzi na metr sześcienny? To pytanie od dawna nurtowało leśników i przewoźników. Odpowiedzieć postanowili ministrowie środowiska, gospodarki oraz transportu. Przedstawili projekt rozporządzenia określający tzw. gęstość drewna, czyli jego ciężar w stosunku do objętości.

Po co? „W celu uniknięcia przekroczenia nacisków na oś pojazdów przewożących drewno i ograniczenia negatywnego wpływu na stan techniczny dróg” — napisano w projekcie. Przewoźnicy się cieszą.

— Ważyłem kiedyś sosnę i raz na metr sześcienny wchodziło 900 kg, innym razem 1200 kg — mówi Szymon Hajduczek, właściciel firmy Transport drewna, handel drewnem. Według projektu rozporządzenia na metr sześcienny wchodzi średnio 800 kg sosny, tyle samo świerku i aż tona dębu. Po co ta tabela? — Ułatwi kontrolę załadunku drewna — mówi Szymon Hajduczek.

Dziś w kwitach wywozowych mierzy się objętość i długość — o ciężarze nie ma mowy, bo trzeba by ważyć każdy kubik albo auto przed i po załadunku, a to w lesie nie jest proste. Przewoźnicy, czasem celowo, a czasem przypadkiem — z powodu różnego ciężaru tego samego gatunku drewna — ładują więcej, niż powinni. Łapią ich kontrolerzy i wlepiają mandaty.

— Przeładowywanie pojazdów to istna plaga. Jest wielu przewoźników, którzy oferują odbiorcom niższe ceny, bo zamiast dozwolonych 20 ton, ładują 30 — mówi Mirosław Piela, właściciel firmy zajmującej się transportem i handlem drewnem. Spodziewa się, że rozporządzenie wyeliminuje z rynku wielu nieuczciwych przewoźników. Ale wzrosną też koszty transportu i tak drogiego drewna.

— Kiedy ładuję 20 ton twardego drewna, biorę minimum 15 zł za m sześc., ale są przewoźnicy, którzy ładują 30 ton i liczą 10-11 zł za m sześc. — szacuje Mirosław Piela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ministrowie zbadali, ile jest drewna w drewnie