Minutki zaostrzyły apetyt na ryzyko

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 08-04-2021, 12:15

Zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed posiadał gołębi wydźwięk, co wsparło byczo nastawionych inwestorów na Wall Street i przełożyło się na kolejne rekordowe zamknięcie. Przedstawiciele Fed pozostają jednomyślni w kwestii konieczności utrzymywania parametrów polityki monetarnej w niezmienionym kształcie jeszcze przez pewien czas. Ich zdaniem przed rozpoczęciem dyskusji o stopniowym ograniczaniu programu skupu aktywów trzeba dostatecznie się upewnić, że ożywienie gospodarcze jest nieodwracalne.

W kontekście ryzyk związanych z nadmiernym przyspieszeniem inflacji członkowie FOMC jasno zasugerowali, że z niczym takim nie mamy teraz do czynienia. Ich zdaniem wzrost rentowności obligacji skarbowych jest natomiast naturalnym zjawiskiem odzwierciedlającym silniejszy wzrost koniunktury. Kalendarium makroekonomiczne nie jest dziś najciekawsze, a uwagę należy głównie zwrócić na cotygodniowe dane z rynku pracy. Kolejny mocny odczyt potwierdzający odbicie koniunktury powinien sprzyjać dalszym wzrostom na rynku akcyjnym.

Gołębi wydźwięk wczorajszych minutek nie sprzyja dolarowi ale odbicie eurodolara nieco traci impet w okolicach 1.19. W sytuacji gdy amerykańska gospodarka znajduje się na prostej drodze do wyjścia z pandemii, a aktywność wraca do normy, nie należy całkowicie przekreślać USD. Jak na razie odwrót od dolara trwa, a notowania USDJPY osuwają się w kierunku 109. Wysoki popyt na ryzyko pomaga dziś walutom surowcowym. Funt szterling w ostatnich dwóch dniach znajdowała się pod presją ze względu na obawy związane ze szczepionką AnstraZeneca, od której Wielka Brytania pozostaje uzależniona. Niepokój o występowanie zakrzepów krwi może powiem utrudniać kampanię szczepień.

Wraz z korektą na rynku dolara notowania złota zbliżają się do miesięcznych maksimów w okolicach 1750 USD za uncję. Zakładając, że USD nie powinien przesadnie tracić na wartości w sytuacji gdy amerykańska gospodarka odzyskuje wigor to i przestrzeń do odbicia notowań żółtego metalu powinna pozostawać ograniczona. W poprzednich miesiącach bowiem nadzieje na powrót do normalności osłabiały ceny złota. Na rynku ropy naftowej WTI pozostaje poniżej 60 USD za baryłkę. Na przestrzeni ostatnich 3 tygodni notowania poruszają się w 5 dolarowej konsolidacji pomiędzy 57 a 62 USD za baryłkę. Uwzględniając, że prędzej czy później silniejsze ożywienie, na wzór tego z USA, zagości również w Europie i umocni się popyt, przestrzeń do spadku powinna pozostawać ograniczona.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane