MIR opracowało wzór donosu

opublikowano: 28-10-2015, 22:00

Formularz resortu infrastruktury ułatwi poinformowanie urzędników o podejrzeniu przestępstwa

Realizujesz lub obserwujesz wykonanie inwestycji dofinansowywanej z funduszy unijnych na lata 2014-20 i masz wątpliwości dotyczące prowadzenia projektu zgodnie z prawem. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) chętnie je pozna i przeanalizuje. Przygotowało nawet specjalny formularz, który ułatwi napisanie donosu. „Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko [czyli MIR — red.] przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów (…) w sposób: etyczny, jawny, przejrzysty. (…) Stworzyliśmy proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. (…) Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji” — napisano na stronie internetowej dotyczącej Programu Infrastruktura i Środowisko.

Maria Wasiak
Wyświetl galerię [1/2]

Maria Wasiak Forum

Krok po kroku

Formularz rzeczywiście jest prosty. Najpierw należy wybrać sektor, czyli na przykład: transport, środowisko, energetykę czy kulturę, a następnie podać nazwę instytucji (beneficjenta), którego dotyczy zgłoszenie. Szeroki jest także katalog nieprawidłowości. Można wybrać z listy i zaznaczyć fałszowanie dokumentów, podejrzenie wyłudzenia, nielegalne porozumienie, korupcja, konflikt interesów czy naruszenie zasad zamówienia. Można także zaznaczyć „inny”. Polem obowiązkowym jest opis zdarzenia. Pola nieobowiązkowe to informacje o osobach zamieszanych w sprawę i o tych, które mogą mieć wiedzę o nieprawidłowościach jako potencjalni świadkowie. „W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia informacji, istnieje ryzyko, że zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone” — napisali urzędnicy rządowi w informacji dotyczącej zasad przekazywania informacji. Zaznaczają również, że jeśli nadawca informacji zechce pozostać anonimowy, to przed przekazaniem sprawy do wyjaśnienia „ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości”.

— Od lat piętnuję nieprawidłowości w realizacji inwestycji infrastrukturalnych,chętnie więc wkrótce prześlę kilka zgłoszeń, wcale nie anonimowo. W katalogu nieprawidłowości brakuje mi jednak punktu dotyczącego marnotrawienia pieniędzy publicznych przez urzędników i zamawiających, ale można opisać ten proceder, zaznaczając kategorię „inne” — mówi Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Czas to pieniądz

Wielu prezesów dużych firm budowlanych nie zdecydowało się jednak na oficjalny komentarz. Byli kompletnie zaskoczeni, że odchodząca ekipa zdecydowała się przygotować następcom gotowy wzór donosu. Ciekawostką jest to, że korzystając z formularza informacji o nieprawidłowościach w Programie Infrastruktura i Środowisko, można także wybrać opcję „wzoru według terminu” albo „wzoru według programu” — po wybraniu jednej z nich okazuje się, że podobne formularze przygotowano także do zgłaszania donosów w Programie Polska Cyfrowa oraz Pomoc Techniczna. Jeszcze ciekawsze jest to, że donosy dotyczące realizowanych w tych dwóch programach inwestycji można składać do końca 2016 r., a w przypadku Programu Infrastruktura i Środowisko, gdzie pieniędzy i problemów jest najwięcej — tylko do 31 maja 2016 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu