Mirbud lekko rozczarował

KZ
22-02-2012, 10:52

Analitycy nie są zachwyceni wynikami Mirbudu za IV kwartał 2011.

Spółka wypracowała w tym okresie 187,3 mln zł przychodów, o 88 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Marża brutto ze sprzedaży spadła jednak o 31 proc. do 13,6 mln zł, a w podobnym tempie spadł zysk netto - do 5 mln zł.

Narastająco po czterech kwartałach przychody grupy wyniosły 546 mln zł (+81 proc.), EBIT 44,9 mln zł (+6 proc.), a zysk netto 26,6 mln zł (+8,4 proc.).

-Wyniki zbliżone do tych które zostały opublikowane w zeszłym tygodniu jako nowa prognoza. Od strony przychodów osiągnięto lepszy niż pierwotnie wskazywano wynik (520,7 mln PLN; ±10%), ale osiągnięto go przy niższej marży niż planowano (5,0% wobec planowanych 5,2%). W efekcie wynik netto był nieco lepszy od ostatnich szacunków (o ok. 0,4 mln PLN), ale jednocześnie znacznie słabszy niż pierwotnie wskazywano (o 37%). Negatywnie na wyniki oddziaływał m.in. segment działalności deweloperskiej, który w IV kwartale ub. r. wygenerował śladowej wielkości przychody (5,7 mln PLN) i na niższej niż przed rokiem marży (18,3% wobec 25,0%). Zmiany w strukturze skonsolidowanych przychodów wynikały z terminów zakooczenia etapów inwestycji deweloperskich, ale także z poszerzenia struktury Grupy i nierównomiernego wzrostu skali działalności w poszczególnych segmentach. W podstawowym obszarze działalności Grupy (segment budowlano-montażowy) nastąpiło osłabienie rentowności sprzedaży. Ogólnie wyniki lekko rozczarowujące ze względu na spadek marży netto - komentuje Kamil Artyszuk, analityk DM BPS.

- Jak na to, do czego przyzwyczaił nas Mirbud w 2011 r., wyniki 4 kw. są słabe. Na tle branży są przeciętne. Zwracamy uwagę na duży udział pozostałych przychodów operacyjnych netto w wyniku (+4,2 mln zł). W kontekście oczekiwań na rok 2012 warto zwrócić uwagę na bardzo duże zapasy (201,1 mln zł), z czego 68,9 mln zł to produkty gotowe (głównie niesprzedane mieszkania), zaś 51,5 mln zł półprodukty w toku - mieszkania w budowie, m.in. projekt na Helu i w Bełchatowie. Oddanie mieszkań może pozwolić na poprawę wyników r/r i spadek zadłużenia grupy - mówi Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Mirbud lekko rozczarował