Mirris zachęci do innowacji

opublikowano: 24-04-2014, 00:00

Unijny program ma skłonić przedsiębiorców do większej aktywności w przedsięwzięciach wspierających B+R i innowacje.

Mirris to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest zdopingowanie firm z nowych unijnych krajów do lepszego wykorzystania europejskich programów badawczych i innowacyjnych — głównie 7. Programu Ramowego (7PR) oraz Horyzontu 2020. Docelowo efektem ma być usprawnienie systemów badań, rozwoju i innowacji w tych krajach. W programie oprócz Polski bierze udział 12 państw, które niedawno wstąpiły do UE. Pieczę nad działaniami projektu nad Wisłą sprawuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

— Staramy się zachęcać przedsiębiorców do zaangażowania w projekty innowacyjne, samodzielnie czy we współpracy z jednostkami naukowymi, oraz do podejmowania działań na rynkach zagranicznych. Chcielibyśmy, aby polscy reprezentanci byli coraz liczniej reprezentowani w takich programach jak COSME czy Horyzont 2020 — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Program rozpoczyna się od debat. Uczestnicy spotkań będą zastanawiać się nad przyczynami obecnego, słabego poziomu innowacyjności i wypracowywać propozycje służące jego poprawie — w szczególności przez zwiększenie udziału naukowców i przedsiębiorców w europejskich programach badawczych i innowacyjnych. To właśnie te projekty — ze względu na swój nowatorski charakter, konieczność współpracy z zagranicznymi kontrahentami czy sprawne posługiwanie się językiem obcym — są postrzegane przez potencjalnych beneficjentów jako trudne i ryzykowne.

— Jako PARP w nowej perspektywie finansowej 2014- -20 będziemy kontynuować w Polsce działalność ośrodków Enterprise Europe Network. Od przyszłego roku staną się one elementem Programu COSME, a także będą realizowały wiele działań doradczych dla przedsiębiorców uczestniczących w programie Horyzont 2020. Planujemy też uruchomienie w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój punktu kontaktowego dla przedsiębiorców z sektora MSP.

Ma ona na celu zwiększenie udziału polskich małych firm w międzynarodowych programach na rzecz rozwoju innowacyjności i B+R oraz konkursach organizowanych np. przez Europejską Agencję Kosmiczną. Na większą skalę, niż robimy to obecnie, będziemy oferować wsparcie w formule grantów — zwraca uwagę Bożena Lublińska-Kasprzak.

Podczas spotkań określone zostaną — w kontekście dostępu do programów finansowanych z UE — m.in. słabe strony, bariery i przyszłe mechanizmy wsparcia. Ich efektem będzie plan działań z konkretnymi przedsięwzięciami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu