Czytasz dzięki

Mishkin: ataki Trumpa na Fed mogą być niebezpieczne

opublikowano: 18-10-2018, 07:44

Ponawiające się ataki prezydenta Donalda Trumpa na Fed niekoniecznie są szkodliwe, dopóki są tylko zwykłym „gadaniem”, ale zmieni się to jeśli prezydent zdecyduje się podbić stawkę, powiedział Frederic Mishkin, były członek władz amerykańskiego banku centralnego.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował Fed i jego szefa, Jerome Powella, za podwyższanie stóp procentowych. We wtorek oświadczył, że bank centralny USA jest dla niego „największym zagrożeniem”.

Zobacz więcej

youtube.com

- Trump to Trump. Lubi mówić zdumiewające rzeczy i jest to część, że tak powiem, jego uroku – powiedział Mishkin w CNBC. – Jeśli jednak prezydent rzeczywiście zacznie robić rzeczy, które naprawdę zaszkodzą Fed… to będzie złe – dodał.

Wskazał na Turcję, gdzie prezydent Recep Tayyip Erdogan wywierał tak dużą presję na bank centralny hamującą podwyżki stóp, że przyczynił się do „katastrofy” kraju i bardzo wysokiej inflacji.

- To nie jest dobra gra do zabawy – powiedział Mishkin. – Czy Trump poważnie jest gotów podwyższyć stawkę? Jeśli tak, będzie to problem. Ale jeśli to tylko gadanie, to będzie dla nas rozrywką i mam nadzieję, na koniec tym się okaże – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane