MiSP coraz chętniej sięgają po nowoczesne technologie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-11-2005, 14:05

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują nowoczesne technologie informatyczne - wynika z raportu instytutu badawczego Coleman Parkes, przekazanego w czwartek PAP.

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują nowoczesne technologie informatyczne - wynika z raportu instytutu badawczego Coleman Parkes, przekazanego w czwartek PAP.

Według badań przeprowadzonych w 12 europejskich krajach (w tym i w Polsce), ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że konkurencja jest podstawowym wyzwaniem i katalizatorem inwestycji w zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Ich zdaniem w ciągu najbliższych 3 lat niezbędne dla funkcjonowania firmy będą: szerokopasmowy dostęp do internetu, systemy bezpieczeństwa, rozwiązania mobilne oraz telefonia internetowa.

Ponad 80 proc. (w nowych państwach UE 94 proc.) małych i średnich przedsiębiorców podkreśla, że do prowadzenia działalności jest potrzebny szybki, szerokopasmowy dostęp do internetu.

Podobnie jak w dużych firmach, także mali i średni przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po technologie zwiększające wydajność pracowników mobilnych. Właściciele firm zdają sobie też sprawę z wagi bezpieczeństwa - 75 proc. przedsiębiorców podkreśla znaczenie bezpieczeństwa sieci jako czynnika niezbędnego do osiągnięcia sukcesu biznesowego.

Prawie 25 proc. firm doceniło już znaczenie telefonii internetowej. Z raportu wynika, że w nowych państwach członkowskich UE znajomość tej technologii jest większa niż w Europie Zachodniej. Autorzy raportu szacują, że w warunkach rzeczywistego popytu na telefonię internetową w ciągu trzech lat liczba firm doceniającą wagę tej technologii wzrośnie do 35 proc.

"Wyniki badań dowodzą, że funkcjonujące zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach Europy małe i średnie firmy stale poszukują technologii umożliwiających wyprzedzenie konkurencji, co stanowi dla nich miernik sukcesu" - powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Cisco Systems (na zlecenie tej firmy informatycznej powstał raport) Edzard Overbeek.

Raport pokazuje także trudności z wykorzystywaniem nowych technologii. Co czwarte małe i średnie przedsiębiorstwo nie dostrzega problemu archiwizacji i przechowywania danych, co powoduje, że reszta naraża się na ryzyko poniesienia dużych strat w przypadku awarii systemów informatycznych lub przełamania zabezpieczeń.

Aż 72 proc. małych i średnich przedsiębiorstw skarży się, że niektóre produkty informatyczne będące na rynku są nazbyt skomplikowane. To prowadzi do problemów z ich wdrażaniem w przedsiębiorstwach. Zauważa je m.in. 47 proc. firm z Europy Północnej i 23 proc. firm z nowoprzyjętych państw UE.

W badaniu Coleman Parkes udział wzięło 1204 przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw (głównie właściciele małych firm zatrudniających od 20 do 249 pracowników). Uczestniczyły w nim przedsiębiorstwa z: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Polski, Węgier, Czech, Danii, Finlandii i Szwecji. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane