Mistrz GPW 2019: czas na półfinały

opublikowano: 14-01-2020, 07:40

W ćwierćfinałach wyborów Mistrza GPW doszło do nie lada niespodzianek: Votum rozprawiło się z CD Projektem, a Columbus z Dino Polska. Dziś półfinały, w których zmierzą się Columbus z Domem Development oraz Votum z DataWalk.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziesiąty. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę, a do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów w kolejnych pojedynkach. 

W ćwierćfinałach nie brakowało niespodzianek, bo rosnący na fali fotowoltaicznej hossy Columbus wygrał z CD Projektem (Giełdową Spółką Roku 2018), a zarabiające na frankowiczach Votum pewnie pokonało Dino Polska.

W dwóch pozostałych parach DataWalk okazał się minimalnie lepszy od Ten Square Games, a Dom Development pokonał Enter Air. Zapraszamy do głosowania!

https://poll.fm/10489986

https://poll.fm/10489987

Opisy spółek, które wciąż są w grze

Votum

Po trzech słabych latach Votum w końcu pozytywnie zaskoczyło inwestorów, a akcje dały zarobić aż 206 proc., co w 2019 roku jest szóstym najlepszym wynikiem na GPW. Po trzech kwartałach 2019 r. spółka mogła pochwalić się zyskiem netto o 175 proc. wyższym niż przed rokiem, przychody zaś wzrosły o 30 proc. Co jednak najistotniejsze, inwestorzy liczą, że to dopiero początek żniw. Votum, które do tej pory znane było przede wszystkim z działalności polegającej na pomaganiu w odzyskiwaniu odszkodowań od ubezpieczycieli, chce skorzystać na prawnym galimatiasie związanym z wyrokiem TSUE i statusem umów o kredyty frankowe. Wystarczy powiedzieć, że w trzecim kwartale 2019 r. sprawy bankowe stanowiły już połowę przyjętych przez spółkę do prowadzenia (przed rokiem było to ledwie 7 proc.).

DataWalk

Jeszcze wiosną wydawało się, że inwestorzy tracą powoli cierpliwość do DataWalk i niewiele pomogły nawet przenosiny z NewConnect na główny rynek. Ci, którzy przeczekali spadki, rok kończą jednak w świetnych nastrojach. Rajd na akcjach spółki rozpoczął się w czerwcu, gdy poinformowała ona o przystąpieniu do kontraktu dla Departamentu Sprawiedliwości USA. Szybko zza oceanu napłynęły informacje o kolejnych zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi analizy danych oferowanymi przez DataWalk. Choć spółka nie zanotowała jeszcze zysków, 2019 r. ma być przełomowy pod względem przychodów, notowania akcji DataWalk poszły zaś w rok o 120 proc. w górę.

Columbus Energy

Program „Mój Prąd” napędził modę na mikroinstalacje fotowoltaiczne, na niej skorzystał zaś m.in. Columbus. Notowana na NewConnect spółka okazała się liderem tego skrawka rynku i dzięki rządowym dopłatom znacząco zwiększyła skalę działalności. Przychody są na najlepszej drodze, by w 2019 r. trzykrotnie przebić rekordowy 2018 r. Zysk netto może wzrosnąć jeszcze bardziej. W efekcie kurs akcji Columbusa wzrósł w 2019 r. aż o 816 proc.

Dom Development

To jeden z liderów deweloperskiej hossy, który w 2019 r. urósł na giełdzie o blisko 68 proc. Sygnałem, że 2019 r. może być świetnym dla akcjonariuszy Domu Development była suta dywidenda, której stopa przekroczyła 10 proc. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że zyski spółki rosły w ostatnich latach wyraźnie szybciej niż jej kurs na giełdzie. Także 2019 r. był pod względem wyników udany, w listopadzie zarząd poinformował bowiem, że zysk netto będzie wyższy rok do roku. Dodatkowo mimo zaawansowania hossy deweloperskiej spółka nadal widzi miejsce do wzrostu cen mieszkań i zwiększania wolumenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane