Mistrzowie kodowania z podstawówki

Aby Jan miał pracę, Jaś musi się nauczyć choćby podstaw programowania.

Komputery ma prawie 95 proc. polskich gospodarstw domowych z dziećmi w wieku szkolnym, a ponad 91 proc. korzysta też z internetu. To jednak nie wystarczy, aby w coraz bardziej wirtualnej rzeczywistości czuć się jak ryba w wodzie. Dlatego spółka Samsung Electronics Polska w październiku 2013 r. zainicjowała program „Mistrzowie Kodowania”, dzięki któremu w trzy miesiące ponad 1,5 tys. uczniów klas IV-VI szkół podstawowych opanowałopodstawy programowania w języku Scratch. Wielu z nich przyjechało w zeszłym tygodniu do Warszawy na uroczyste podsumowanie pilotażowej edycji przedsięwzięcia.

IT W SZKOLE: W programie „Mistrzowie Kodowania” uczestniczyło
do tej pory 1500 uczniów. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

IT W SZKOLE: W programie „Mistrzowie Kodowania” uczestniczyło do tej pory 1500 uczniów. [FOT. ARC]

— Dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych będą w przyszłości wykonywać zawody, o których istnieniu dzisiaj nie mamy jeszcze wyobrażenia. Jedno, co wiemy, to że będą wykorzystywały właśnie technologie i informacje — tłumaczy ideę programu Blanka Fijołek, menedżer ds. CSR w polskim oddziale Samsunga.

Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, lecz narzędziem, które pozwala rozwijać twórcze myślenie, doskonalić umiejętności analityczne,nadążać za postępem techniki i świadomie korzystać z jego owoców. Lista korzyści, jakie daje nauka kodowania, jest znacznie dłuższa. Dzięki niej młody człowiek przestaje być biernym odbiorcą szeroko rozumianej kultury informacyjno-komunikacyjnej.Co jednak chyba najważniejsze: programowanie sprzyja nie tylko rozwojowi intelektualnemu dzieci, ale także może w przyszłości ułatwić im znalezienie dobrej pracy w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką, sektorach.

Według danych UE, do 2015 r. aż 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało przynajmniej podstawowych kompetencji cyfrowych. A już dzisiaj połowa bezrobotnych w Europie nie ma wystarczającej biegłości w dziedzinie IT, by zdobyć zatrudnienie. To 14 mln ludzi i koszt 153 mld euro rocznie. Nawet jeśli są to zawyżone szacunki, nikt nie zaprzeczy, że w nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów i aplikacji jest niczym analfabetyzm, który zamyka wiele ścieżek kariery.

— Świat tak szybko się zmienia, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co się stanie za miesiąc. Niejednokrotnie nasi wychowankowiebędą w przyszłości wykonywali zawody związane z programowaniem. Dlaczego nie mielibyśmy ułatwić im startu? Chcąc nauczyć dzieci czytania, uczę je najpierw alfabetu, a ten program to swego rodzaju abecadło programowania — mówi Agnieszka Szymańska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Jedlance, która uczestniczyła w edycji pilotażowej „Mistrzów Kodowania”. Inicjatywa zdobyła honorowe patronaty Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kolejna odsłona zacznie się w marcu. Zgłosiło się do niej ponad sto szkół z różnych zakątków kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mistrzowie kodowania z podstawówki