Mitsubishi wyrzuci w poniedziałek Ghosna

opublikowano: 26-11-2018, 06:55

Rada dyrektorów Mitsubishi Motors zbierze się w poniedziałek aby odwołać przewodniczącego Carlosa Ghosna, informuje Reuters.

Ghosn, twórca największego na świecie aliansu motoryzacyjnego Renault-Nissan-Mitsubishi, został aresztowany w Japonii za nadużycia finansowe w Nissanie. Stracił już stanowisko szefa rady dyrektorów tej spółki. Obecnie chce go odwołać Mitsubishi. Pozostaje prezesem i szefem rady dyrektorów Renault, ale ta stanowiska także może stracić, bo sygnalizowali to członkowie francuskiego rządu, który ma 15 proc. akcji spółki.

Niektórzy eksperci podkreślają, że przy okazji skandalu Ghosna może odbyć się próba zmiany układu sił w aliansie. Nissan jest o prawie 60 proc. większy pod względem sprzedaży od Renault, ale francuska spółka dominuje w aliansie z racji posiadanego pakietu 43 proc. akcji Nissana. Nissan z kolei ma kontrolny pakiet 34 proc. akcji Mitsubishi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu