Mittal Steel oskarża Związek Przemysłowy Donbasu

Polska Agencja Prasowa SA
02-06-2005, 19:52

Brytyjsko-hinduski koncern Mittal Steel uważa, że Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) ingerował w przebieg negocjacji pakietu socjalnego prowadzonych w Hucie Częstochowa przez Mittal Steel oraz ujawniał publicznie informacje objęte klauzulą poufności.

Brytyjsko-hinduski koncern Mittal Steel uważa, że Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) ingerował w przebieg negocjacji pakietu socjalnego prowadzonych w Hucie Częstochowa przez Mittal Steel oraz ujawniał publicznie informacje objęte klauzulą poufności.

    Takie stanowisko przedstawił Mittal Steel w czwartkowym komunikacie.  

    "Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa - powiedział PAP w czwartek przedstawiciel ZPD w Polsce Konstanty Litwinow. - W naszym odczuciu to przekracza wszelkie dopuszczalnego granice nawet czarnego PR-u".

    Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymuje się od komentarza.     Mittal Steel jest zdania, że postępowanie ZPD "narusza zobowiązania stron określone w procedurze sprzedaży i dlatego, zdaniem Mittal Steel, ZPD powinien zostać natychmiast wykluczony z procedury przetargowej".

    Brytyjsko-hinduski koncern poinformował, że jeśli kwestia ta nie zostanie rozwiązana przez stronę sprzedającą i Ministerstwo Skarbu Państwa w sposób satysfakcjonujący, "Mittal Steel rozważy dochodzenie swoich praw na drodze sądowej".

    Biuro prasowe resortu uważa, że adresatem komunikatu powinien być organ prowadzący przetarg (jest nim Towarzystwo Finansowe Silesia), nie ministerstwo.

    Wiceprezes Mittal Steel Sudhir Maheshwari, cytowany w komunikacie, twierdzi, że "ZPD powinien być wykluczony z dalszych negocjacji. Ponadto niezrozumiałym jest kontynuowanie negocjacji z ZPD w świetle faktu, iż jego oferta cenowa pozostaje znacząco niższa niż oferta Mittal Steel". Maheshwari przypomniał, że głównym kryterium wyboru inwestora była cena oferowana za Hutę Częstochowa.

    3 lutego 2005 r. Mittal Steel złożył wiążącą ofertę na zakup Huty Częstochowa za cenę ponad 1,2 mld zł, powiększoną o wzrost wartości aktywów netto w stosunku do stanu z 1 stycznia 2005 r. Oferta jest ważna do 18 czerwca 2005 r. Dodatkowo Mittal Steel zaoferował inwestycje w wysokości 310 mln zł w ciągu trzech lat.

    Termin wyłączności negocjacyjnej dla Mittal Steel upływał początkowo 29 kwietnia, ale został przedłużony do 13 maja. Firma nie uzgodniła jednak pakietu socjalnego ze związkowcami.

    Obecnie wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty ma ZPD. W czwartek związkowcy Huty Częstochowa poinformowali, że uzgodniono kwestie dotyczące pakietu socjalnego. Zgodnie z harmonogramem negocjacji w sprawie zakupu Huty Częstochowa, ZPD ma na jego podpisanie czas do połowy czerwca.

    ZP Donbas porozumiał się już z resortem skarbu w sprawie ostatecznej wysokości kwoty oferowanej za hutę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ZPD podniósł cenę w stosunku do tej zaoferowanej przez Mittal Steel, czyli 1,251 mld zł. Wcześniej ZPD oferował za Hutę Częstochowa 1,108 mld zł.

    Mittal Steel napisał jednak w czwartkowym komunikacie: "według naszych informacji, do dnia dzisiejszego łączna cena oferty ZPD nie została podniesiona do poziomu oferty Mittal Steel i w dalszym ciągu pozostaje znacząco niższa od wiążącej propozycji złożonej przez Mittal Steel".

    "Świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, co gorsze uderzających w nasze dobre imię, jest złamaniem prawa" - powiedział Litwinow. "Wystarczająco długo tolerowaliśmy insynuacje Mittal Sttel, ale teraz zmuszeni będziemy sięgnąć po środki prawne, by powstrzymać MS od dalszych tego typu działań".

    Nigdy - dodaje Litwinow - nie zakłócaliśmy procesu negocjacji ze związkami, a informacje, jakie przekazywaliśmy na naszych konferencjach prasowych, już wcześniej były upublicznione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mittal Steel oskarża Związek Przemysłowy Donbasu