Mittal Steel Poland: Inwestycje są zaawansowane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2006, 14:15

Realizacja wartego ponad 2,4 mld zł programu inwestycyjnego koncernu hutniczego Mittal Steel Poland jest zaawansowana; dwie z czterech najważniejszych inwestycji ruszą jeszcze w tym roku, dwie kolejne do końca roku będą gotowe, a ruszą w 2007 - zapewniają przedstawiciele firmy.

Realizacja wartego ponad 2,4 mld zł programu inwestycyjnego koncernu hutniczego Mittal Steel Poland jest zaawansowana; dwie z czterech najważniejszych inwestycji ruszą jeszcze w tym roku, dwie kolejne do końca roku będą gotowe, a ruszą w 2007 - zapewniają przedstawiciele firmy.

Stan realizacji inwestycji przedstawił w czwartek w Katowicach wiceprezes firmy Jerzy Podsiadło. Podkreślił, że stopień zaawansowania prac jednoznacznie dementuje powtarzane przez wiele miesięcy pogłoski o tym, jakoby koncern nie zamierzał wywiązać się z inwestycji, do których inwestor zobowiązał się przy prywatyzacji Polskich Hut Stali.

Według Podsiadły, koncern nie tylko zrealizuje zakładany plan, którego parametry zostały znacznie podwyższone w stosunku do pierwotnych założeń, ale myśli już także o kolejnych inwestycjach po 2007 roku, kiedy ustalenia dokonane z Komisją Europejską, warunkujące pomoc publiczną dla hut, nie będą już obowiązujące.

"Nasze plany dotyczą przede wszystkim dalszej rozbudowy walcowni gorącej blach, której budowa rozpoczęła się w oddziale w Krakowie. Zwiększyliśmy jej wydajność do 2,4 mln ton, ale po 2007 roku kiedy wygasną nasze zobowiązania wobec UE, planujemy rozbudowę tej walcowni do (wydajności) 5 mln ton" - powiedział Podsiadło.

Dodał, że w stosunkowo niedługim okresie oddział w Krakowie, czyli dawna Huta im. Sendzimira, będzie producentem ok. 5 mln ton blachy gorącowalcowanej rocznie, a to z kolei oznacza, że koncern będzie miał za mało mocy w zakresie blach zimnowalcowanych. Mittal Steel Poland zamierza więc nadal inwestować w segmencie produkcji wyrobów płaskich, czyli blach, głównie na potrzeby motoryzacji i artykułów gospodarstwa domowego.

Obecnie warta ponad 1,1 mld zł nowa walcowania gorąca w Krakowie jest w trakcie budowy. Jak powiedział Podsiadło, zaczęto wyburzanie starych fundamentów, zaawansowane są prace betonowe, trwa rozbudowa hali. W Chinach odlano już trzy czwarte odlewów, odkuć i innych elementów, potrzebnych do budowy linii. Do końca roku maszyny mają być już na miejscu, uruchomienie nastąpi w 2007 r.

Również w 2007 r. planowane jest uruchomienie nowej linii ciągłego odlewania stali w oddziale w Dąbrowie Górniczej, która również w końcu 2006 r. ma już być zainstalowana. Ta inwestycja jest warta 431 mln zł. Będzie wytwarzać do 3 mln ton wyrobów rocznie. Roboty betonowe - jak mówił Podsiadło - zostały już zakończone, trwa rozbudowa hali, w Chinach produkowane są podzespoły.

Natomiast jeszcze w tym roku pierwsze wyroby zjadą z linii w zmodernizowanej walcowni walcówki w oddziale w Sosnowcu (za 126 mln zł) oraz nowej linii powlekania blach w Świętochłowicach  (za 104 mln zł). W Sosnowcu ukończono już budowę fundamentów pieca i komina, trwa montaż konstrukcji pieca. Jest 3-4-tygodniowe opóźnienie, ale inwestycja ma ruszyć do września. W Świętochłowicach stoi już nowa hala i fundamenty linii, a instalacja ma ruszyć do połowy listopada.

Mówiąc o strategii Mittal Steel Poland na najbliższe lata, Podsiadło podkreślił, że koncern chce skupić się na odzyskaniu utraconej części krajowego rynku. Rozważana jest koncepcja budowy własnej sieci składów (np. przez wykup istniejących czy długoterminowe umowy z ich właścicielami) jednak - jak mówił - żadne decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły.

Mittal Steel Poland to największy w Polsce producent stali, skupiający ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa. W czterech oddziałach może wyprodukować ok. 7,6 mln ton stali i 6,6 mln ton wyrobów walcowanych. W skład grupy kapitałowej koncernu wchodzi 66 spółek, z czego 25 ze 100-proc. udziałem. Firma należy do Mittal Steel Company NV, największego na świecie wytwórcy stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane