Mittal Steel przedłużył ofertę na Hutę Częstochowa

Polska Agencja Prasowa SA
20-05-2005, 13:07

Mittal Steel przedłużył swoją ofertę na kupno Huty Częstochowa bez podawania ostatecznego terminu - poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor ds. finansów korporacyjnych Mittal Steel Ondra Otradovec.

Mittal Steel przedłużył swoją ofertę na kupno Huty Częstochowa bez podawania ostatecznego terminu - poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor ds. finansów korporacyjnych Mittal Steel Ondra Otradovec.

Podkreślił, że zdaniem Mittal Steel, Związek Przemysłowy Donbasu, który obecnie ma wyłączność na negocjacje na zakup Huty Częstochowa, nie przestrzega warunków przetargu. "Negocjacje na zasadach wyłączności powinny natychmiast zostać wstrzymane" - powiedział Otradovec. Dodał, że w przetargu jedynym kryterium była cena.

Poinformował też, że w czwartek Mittal Steel zwrócił się do resortu skarbu o informacje, czy ZP Donbasu rzeczywiście podniósł swoją cenę w stosunku do zaproponowanej wcześniej przez koncern Mittal Steel, jednak nie otrzymał odpowiedzi. "Uważamy, że Donbas bez spełnienia tego warunku kontynuuje negocjacje" - powiedział Otradovec.

Obecnie brytyjsko-hinduski koncern oczekuje jasnej deklaracji ZP Donbasu w sprawie oferty cenowej.

Otradovec powiedział też, że Mittal Steel oczekuje przejrzystości przetargu. Jego zdaniem, są sugestie, że ukraiński inwestor "poprawił" swoją ofertę w sposób "miękki", uwzględniający np. ofertę pakietu socjalnego i nie przestrzega zasad przetargu.

Dodał, że "jeśli przetarg będzie kontynuowany w sposób nierzetelny, zastrzegamy sobie podjęcie kroków prawnych". Ma to jednak być ostateczność, jeśli nie będzie innej możliwości, wyjaśnił.

Od 14 maja ZP Donbasu ma wyłączność na negocjacje w sprawie kupna Huty Częstochowa. Inwestor oraz prowadzący przetarg zarząd Towarzystwa Finansowego Silesia podali w czwartek w komunikacie, że podpisane zostało porozumienie w sprawie ceny. Mittal Steel proponował cenę o 143 mln zł wyższą od oferty ZP Donbasu, jednak nie doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie pakietu socjalnego.

Zdaniem Otradovca, ZP Donbasu "wtrącał się" w negocjacje Mittal Steel ze związkami zawodowymi, co powodowało wzrost oczekiwań.

Przedstawiciel Mittal Steel odniósł się też do czwartkowych zarzutów postawionych w Sejmie przez wiceministra skarbu Stanisława Speczika, który powiedział, że Mittal Steel opóźnia się z inwestycjami w dawnych Polskich Hutach Sstali (obecnie Mittal Steel Poland) i m.in. ryzykuje w związku z tym zapłacenie kary.

Otradovec przyznał, że są opóźnienia w realizacji tych inwestycji. Jego zdaniem wynikają one z chęci zapewnienia najlepszych technologii oraz z negocjacji z Komisją Europejską dotyczących programu inwestycyjnego. Poinformował, że przedstawiciele Mittal Steel rozmawiali w czwartek na ten temat także z ministrem gospodarki Jackiem Piechotą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mittal Steel przedłużył ofertę na Hutę Częstochowa