Mittal wydobywa rudę w Liberii

BAW
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

Inwestycja hutniczego koncernu ułatwi odbudowę gospodarki kraju zniszczonego podczas trwającej 14 lat wojny domowej.

ArcelorMittal po raz pierwszy wszedł na ten rynek w 2005 r., doceniając ogromny potencjał zasobów mineralnych Liberii, które można wykorzystać do odbudowy infrastruktury przemysłowej i poprawy warunków życia mieszkańców. Współpracując z rządem i społecznością Liberii, koncern pokazał, że można godzić interesy przemysłu z potrzebami rozwijającej się gospodarki. Jego celem było stworzenie firmy rozwijającej się w sposób zrównoważony, której zarządzanie będzie można przekazać Liberyjczykom. To oznacza także nowe miejsca pracy dla miejscowej ludności.

— Poza wpływem, jaki nasza inwestycja wywrze na lokalną gospodarkę, jestem również dumny z tego, że nasze podejście do nowego rynku odzwierciedla najlepsze praktyki w zakresie odpowiedzialności biznesu — powiedział Lakshmi N. Mittal, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal, podczas uroczystości inaugurującej wydobycie w Buchanan.

Rozpoczęcie działalności wydobywczej w Liberii i zapewnienie jej wzrostu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju wymagało rozwiązania wielu trudnych kwestii. Dotąd ArcelorMittal zainwestował 800 mln USD w naprawę dróg i infrastruktury, a także pomógł zaspokoić edukacyjne i zdrowotne potrzeby miejscowej ludności. Firma zaangażowałasię w odbudowę 240 km linii kolejowej, portu, szpitali i szkół. Te inwestycje będą służyły lokalnej społeczności. Umożliwią również efektywne wydobywanie rudy żelaza w kraju. ArcelorMittal chciałby, żeby do końca 2012 r. wielkość wysyłek rudy żelaza z Liberii osiągnęła 4 mln ton rocznie. Pierwszą próbną partię surowca wysłano w ubiegłym tygodniu.

Hutniczy potentat, działając w celu minimalizacji wpływu przemysłu na środowisko, powołał zespół złożony z lokalnych i międzynarodowych ekspertów oraz organizacji pozarządowych i upoważnił go do przeprowadzenia kompleksowego badania różnorodności ekosystemów pasma górskiego Nimba w Liberii. Ma to gwarantować, że wydobycie rudy żelaza nie wpłynie na stan lokalnego ekosystemu.

W uroczystości w Buchanan uczestniczyła Ellen Johnson Sirleaf, prezydent Liberii — jedna z laureatek tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Pierwsza kobieta prezydent w Liberii zyskała uznanie na świecie m.in. za promowanie praw kobiet i działania na rzecz odbudowy kraju po wojnie domowej.

— ArcelorMittal to jedna z pierwszych dużych firm, które rozpoczęły działalność w Liberii po dekadach niestabilności. Wejście koncernu na nasz rynek było wyrazem wiary inwestorów w przywództwo i przyszłość kraju. Oficjalne rozpoczęcie działalności wydobywczej w trzecim kwartale 2011 r. jest spełnieniem obietnicy złożonej przez firmę w roku 2006. Projekt udało się zrealizować mimo globalnego kryzysu gospodarczego — powiedziała Ellen Johnson Sirleaf.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu