Mity wokół nowelizacji kodeksu

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Propozycje zmian w kodeksie pracy zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki, spotkały się z zajadłą krytyką — tylko czy z uzasadnioną? Krytycy najczęściej nie wiedzą, co krytykują, bo nie chcą ani zrozumieć treści proponowanej nowelizacji, ani też zrozumieć jej celu. Stąd wyzywanie od krwiopijców, dziewiętnastowiecznych kapitalistów itp.

Kluczowe dla oceny propozycji Ministerstwa Gospodarki jest ustalenie celu nowelizacji. A ten powinien być jeden: wzrost zatrudnienia — i to zatrudnienia oficjalnego. Dziś zatrudnienie często odbywa się na czarno, właśnie dlatego że dotrzymanie wszystkich rygorów kodeksowych jest w rzeczywistości, ze względów organizacyjnych i finansowych, niemożliwe. Co jest więc lepsze: dalsze zamykanie oczu na problem czy też podjęcie próby dostosowania prawa do realiów?

Przepisy mające chronić słabsze grupy społeczne często obracają się przeciwko nim. Tak stało się z ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym przez wprowadzenie zakazu zwolnienia pracownika w okresie czterech lat przed emeryturą. Z punktu widzenia tych, którzy są tuż przed emeryturą i pracują, to jest dobre rozwiązanie. Jednak osobom w wieku przedemerytalnym poszukującym pracy — „ochrona” uniemożliwia zdobycie pracy, bo pracodawca nie chce podejmować ryzyka, które na niego spada. Może więc nie warto potępiać projektu, tylko racjonalizować system? Potrzebna jest na ten temat debata. Inaczej zostaniemy z naszym skandalicznie niskim wskaźnikiem zatrudnienia, młodymi emerytami, deficytami rynku pracy i gigantycznymi wydatkami systemu ubezpieczeń społecznych. Cudu nie będzie.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu