Mityczny powrót Chińczyków

RADOSŁAW ZAŁOZIŃSKI
opublikowano: 13-01-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Według chińskiej tradycji smok oznacza nadzieję, a nadchodzący Rok Smoka — lepszy i szczęśliwy czas. Wielu uczestników rynku metali podstawowych bardzo liczy na tę azjatycką przepowiednię. Ostatnie informacje o wysokim imporcie miedzi rafinowanej w grudniu do Państwa Środka wniosły nieco optymizmu na ten rynek.

Byki zostały rozochocone opublikowanym ostatnio dobrym bilansem handlowym Chin. Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin w grudniu ubiegłego roku wzrosła do 16,5 mld USD. Co więcej, w listopadzie główny wskaźnik inflacji obniżył się do najniższego poziomu od 14 miesięcy i wyniósł 4,2 proc. rok do roku. Stanowi to znaczący spadek wobec października, kiedy to wskaźnik CPI wyniósł 5,5 proc., jak wynika z danych National Bureau of Statistics.

Poprawiające się wskaźniki bilansu handlowego i spadająca inflacja mogą zachęcić chińskich decydentów do dalszego poluzowania polityki pieniężnej. W listopadzie ubiegłego roku Ludowy Bank Chin (PBoC) obniżył o 50 pkt bazowych stopy rezerw obowiązkowych. Biorąc pod uwagę niskie ostatnio odczyty wskaźnika koniunktury PMI, chińska gospodarka znajduje się w najtrudniejszej sytuacji od światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Wywołuje to silną presję na bardziej łagodne podejście do polityki monetarnej przez tamtejsze władze. Nawet jeśli Chińczycy nie zdecydują się na poważne zmiany w polityce monetarnej i obniżkę stopy rezerwowej będą traktować jako jednorazowy ruch będący realizacją strategii „dostrajania” poziomu pieniądza w obiegu, to poprawa płynności w bankach może się pozytywnie przełożyć na aktywność chińskich inwestorów.

Dodatkowo w ostatnich dniach ponownie decyzją administracyjną umocniono juana względem dolara amerykańskiego, a tym samym względem całego koszyka walut. Wraz ze wzrostem wartości chińskiej waluty miedź staje się coraz tańsza dla konsumentów w tym kraju. Xiaochuan Zhou, szef PBoC, podczas niedzielnej konferencji prasowej zapowiedział zwiększenie stopnia wymienialności chińskiej waluty — juana. Swoim zwyczajem opatrzył tę deklarację wieloma zastrzeżeniami. Uwolnienie przepływów kapitałowych w tym kraju byłoby co najmniej finansowym wydarzeniem dekady, ale właśnie ze względu na liczne obostrzenia przyjdzie nam jeszcze poczekać na ten historyczny moment. Jednym z czynników, który mógł zmienić nastawienie chińskich władz do wymienialności tamtejszej waluty, był odnotowany w zeszłym roku spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Należy zaznaczyć, że był to pierwszy taki przypadek od 28 miesięcy, a suma tych inwestycji była o prawie 10 proc. niższa niż w listopadzie 2010 r.

Doświadczenie uczy, że w ostatnich dniach roku ośrodki władzy na Dalekim Wschodzie nie ogłaszają radykalnych decyzji. Po obchodach świętujących rozpoczęcie Roku Smoka, które zaczynają się już za niecałe dwa tygodnie, warto jednak obserwować posunięcia władz w Państwie Środka. Mogą się okazać kluczem do oceny sytuacji nie tylko na rynku miedzi w AD 2012.

RADOSŁAW ZAŁOZIŃSKI

dyrektor departamentu zabezpieczeń w KGHM Polska Miedź

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RADOSŁAW ZAŁOZIŃSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu