Mizerna końcówka tygodnia

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 11-12-2020, 19:13

Z pewnością nikt nie spodziewał się, że ten tydzień może skończyć się aż tak dużymi spadkami.

Ruchy były naprawdę duże, biorąc pod uwagę dosyć wyraźnie ograniczoną zmienność na przestrzeni ostatnich tygodni. Dzisiaj w grę wchodziła głównie polityka, która wcześniej po części motywowała inwestorów do kupowania akcji. Z drugiej strony nie należy zapominać o tym, że rozpoczęły się szczepienia, a dodatkowo znajdujemy się w okresie „Rajdu Św. Mikołaja”. Wobec tego, czy cofnięcie na koniec tego tygodnia może być traktowane jako okazja do końcowo rocznych zakupów.

Patrząc na wieści z ostatnich godzin w zasadzie nie ma powodów do entuzjazmu. Koronawirus nie spowalnia. Ostatnio wiele krajów, jak np. Niemcy czy Słowacja nałożyły dodatkowe restrykcje. Również w Polsce nie wydaje się, żeby sytuacja miała powrócić do względnej normalności, nawet pomimo spadku ilości zachorowań, która jest związana niestety z małą ilością wykonywanych testów. Ostatnie informacje płynące z USA również nie są budujące. Nowy Jork zamyka możliwość spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych, co pokazuje, że w tym kraju mamy bardzo daleko do ogłoszenia zwycięstwa nad pandemią.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Druga rzecz to oczywiście Brexit, który wpływa głównie na to, co dzieje na europejskich parkietach. Niemiecki DAX znalazł się najniżej od połowy listopada, dwa dni po tym jak testował pandemiczne szczyty. Skala wyprzedaży przybiera na sile wobec słów brytyjskiego premiera, który mówi o rozmowach w martwym punkcie oraz o dużym prawdopodobieństwie braku porozumienia. Pomimo tego, że wszystko tak naprawdę jest możliwe (biorąc pod uwagę sam wynik referendum Brexitowego, czy później wygraną Trumpa w wyborach w 2016), to jednak trzeba pamiętać, że brak porozumienia nie opłaca się w żadnym stopniu żadnej ze stron. Wobec tego można spodziewać się, że dojdzie do pewnego rodzaju rozejmu czy przedłużenia negocjacji jeszcze przed końcem tego roku.

Warto również spojrzeć przy tym wszystkim na polski rynek, który również nie zachowywał się najlepiej. Dzień po premierze Cyberpunka 2077 akcje spółki CD Projekt kontynuowały silne spadki. Wiele instytucji zajmujących się wydawaniem rekomendacji wskazywało, że utrzymuje swoje wytyczne dla wzrostów na spółki, wskazując na przyszłe dobre wyniki finansowe. Warto w tym miejscu zauważyć, że spółka w samych wstępnych zamówieniach pokryła wszelkie koszty związane z Cyberpunkiem poniesione oraz te zaplanowane jeszcze do końca tego roku.

Spadki na giełdach były dzisiaj naprawdę spore. DAX zakończył dzień niemal 1,4% spadkiem. WIG20 z kolei stracił niemal 1,7%. Z kolei na Wall Street co ciekawe tracą głównie spółki technologiczne oraz małe wchodzące w skład Russell 2000. Wyprzedaż na S&P; 500 to 0,83% przed godziną 19, natomiast na DJIA to jedynie 0,42%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane