MŁ i niezależni operatorzy są już bliżej kompromisu

Dawid Tokarz
06-07-2001, 00:00

MŁ i niezależni operatorzy są już bliżej kompromisu

Dzisiaj grupa posłów z różnych partii złoży w Sejmie projekt ustawy, który umożliwi niezależnym operatorom telefonicznym zamianę opłat koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne.

Jest już gotowy projekt ustawy o popieraniu inwestycji infrastrukturalnych w telekomunikację. Akt prawny, który dzisiaj wpłynie do marszałka Sejmu, ma umożliwić niezależnym operatorom telekomunikacyjnym zamianę pozostałych im do zapłacenia opłat licencyjnych na zobowiązania inwestycyjne. Równocześnie z inicjatywy Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji toczą się rozmowy w tej kwestii między niezależnymi operatorami a specjalnym zespołem powołanym przez Ministerstwo Łączności. Władze KIGEiT liczą, że odpowiednie zmiany prawne uda się przeprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu.

— Co do tego jestem sceptyczny. Jednak pod projektem ustawy podpisali się przedstawiciele wszystkich liczących się ugrupowań, co dobrze wróży powodzeniu tego projektu także w następnej kadencji — wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, jeden z posłów, którzy podpisali projekt ustawy.

Zadowolenie z inicjatywy poselskiej wyraził już Piotr Woźny, wiceminister łączności, który zapewnił, że sprawą ewentualnej zamiany opłat koncesyjnych na inwestycje zajmie się także KERM.

Niezależni operatorzy przedstawili niedawno wyliczenia, zgodnie z którymi zamiana pozostałych im do uregulowania opłat koncesyjnych na inwestycje sprawi, że wpływy bezpośrednie do budżetu państwa w perspektywie 15 lat zwiększą się z 400 mln EUR (1,36 mld zł) do 1,33 mld EUR (4,43 mld zł). Wpływy pośrednie miałyby zaś sięgnąć nawet 13,8 mld zł.

Po stronie operatorów stanęli wytwórcy sprzętu telekomunikacyjnego i firmy z sektora budownictwa telekomunikacyjnego.

— Wysokie opłaty koncesyjne blokują inwestycje, a w branży telekomunikacyjnej mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem technologii, które trzeba przenieść na polski rynek — mówi Stanisław Szuder, prezes Lucent Technologies Polska.

Tylko Netii, Telefonii Lokalnej oraz El-Netowi, trzem największym operatorom lokalnym, pozostało do zapłacenia około 1,3 mld zł rat koncesyjnych. Tymczasem od 2002 r. na rynku mogą rozpocząć działalność wszystkie podmioty po uzyskaniu, za symboliczną opłatę, zezwolenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MŁ i niezależni operatorzy są już bliżej kompromisu