ML: SLD może zdobyć ponad 50 proc. miejsc w Sejmie

Marek Druś
opublikowano: 19-09-2001, 12:11

Zwycięstwo SLD w najbliższych wyborach i osiągnięcie przez partię ponad 50 proc. miejsc w Sejmie jest bardzo prawdopodobne, napisali analitycy Merill Lynch w raporcie z 17 września.

Za takim, najlepszym z punktu widzenia rynku wynikiem przemawia ich zdaniem utrzymywanie się przez ostatnich kilka miesięcy wysokich notowań partii w sondażach wyborczych.

Jeśli SLD musiałoby tworzyć koalicję, aby stworzyć rząd, najlepszym kandydatem na jego partnera z punktu widzenia rynku byłaby Unia Wolności. Jest to jednak mało prawdopodobne, głównie za sprawą niechęci obecnego kierownictwa partii do aliansu z SLD oraz możliwości porażki wyborczej i nieobecności UW w przyszłym Sejmie. Bardziej prawdopodobne jest wejście w skład ewentualnej koalicji PSL, który – zdaniem ML – będzie miał o wiele mniejsze wpływy niż w koalicji tworzonej z SLD w latach 1993-1997.

Analitycy Merill Lynch uważają, że najlepszym z punktu widzenia gospodarki kandydatem na stanowisko ministra gospodarki lub finansów byłby Marek Belka, którego typują także na stanowisko wicepremiera. Wiesława Kaczmarka wytypowali na stanowisko Ministra Skarbu. (W środę SLD ujawniło, że Marek Belka ma zając w przyszłym rządzie stanowisko wicepremiera i ministra finansów).

Kluczowe znaczenie dla najbliższej przyszłości będą miały kwestie budżetu. SLD zadeklarował, że projekt ustawy trafi do Sejmu w miesiąc po wyborach, czyli do 23 października. Analitycy Merill Lynch uważają, że zaproponowany przez Marka Belkę projekt będzie zawierał zapis o deficycie sięgającym 5 proc. PKB, czyli 40 mld zł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: SLD może zdobyć ponad 50 proc. miejsc w Sejmie