ML: Stopy spadną o 100-150 pkt

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-11-2001, 00:00

Zarys budżetu i korzystne tendencje inflacyjne w tym i przyszłym roku skłonią RPP do obniżki stóp o 100-150 punktów bazowych — sugerują w codziennym biuletynie analitycy Merrill Lynch. Cięcie nastąpi jeszcze w tym tygodniu lub najpóźniej w grudniu. Przed końcem 2002 r. stopy spadną do około 10 proc.

Dane o 0,3-proc. wzroście cen żywności w I połowie listopada potwierdzają, że presja inflacyjna jest słaba i tak pozostanie w najbliższych miesiącach.

— Sądzimy, że w listopadzie inflacja wzrośnie o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, co doprowadzi do spadku inflacji rocznej do 3,9 proc. Obniżyliśmy prognozę inflacji na koniec roku do 4 proc., znacznie poniżej tegorocznego celu Rady Polityki Pieniężnej — prognozują analitycy ML.

W przyszłym roku inflacja roczna powinna się wahać od 3,5 do 4,5 proc. Wysoki udział energii i żywności w koszyku inflacyjnym zwiększa jednak poziom niepewności.

— RPP musi wcześniej czy później obniżyć stopy, bo realne oprocentowanie jest ciągle wysokie — donosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: Stopy spadną o 100-150 pkt