Mleczarze muszą uważać

Urząd antymonopolowy zbadał 15 największych mleczarni i poucza branżę. Następnym razem za złe praktyki ją ukarze.

Obowiązek wydania całego mleka z gospodarstwa pod groźbą kary — to nie opis polskiej wsi z XVI wieku, lecz umowa mleczarni z rolnikiem w 2018 r. Tak zaczyna wnioski z właśnie opublikowanego raportu o branży mleczarskiej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urzędnicy zbadali rynek w kontekście obowiązującej od lipca zeszłego roku ustawy o przewadze kontraktowej, regulującej sytuację, w której między odbiorcą a nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym, a słabsza ze stron nie ma możliwości sprzedaży/zakupu produktów gdzie indziej.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— To nasze pierwsze postępowanie na rynku mleka, a ustawa o przewadze kontraktowej weszła niedawno w życie.Zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy mogli nie wiedzieć, że ich praktyki są niezgodne z nowymi przepisami. Dlatego tym razem ograniczyliśmy się do wskazówek dla dostawców i odbiorców. Jeżeli jednak w przyszłości ponownie natrafimy na zakwestionowane postanowienia w umowach, będziemy wszczynać postępowania i nakładać kary — zapowiada Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Uwagę urzędników przykuła m.in. klauzula wyłączności, nakładającą na dostawcę, w tym przypadku rolnika hodującego bydło mleczne, obowiązek wydania nabywcy całości wyprodukowanego w gospodarstwie mleka (w wielu przypadkach obwarowane obowiązkiem zapłaty kary umownej przez dostawcę) i zakaz nawiązywania jakichkolwiek relacji handlowych z innymi podmiotami — potencjalnymi odbiorcami mleka. Rolnicy mieli być również pozbawiani możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, np. ze względu na nieterminowe regulowanie należności przez odbiorcę mleka. Badaniu poddano 15 największych podmiotów zajmujących się przetwórstwem mleka, które spełniają przesłanki ustawowe (m.in. roczny obrót 100 mln zł). Każdy z nich wezwany był do przedstawienia wzorców umów dostawy mleka surowego, a także 10 przykładowych umów zawartych na ich podstawie. Analizie poddano 35 wzorców oraz od kilku do kilkudziesięciu umów zawartych przez danego przetwórcę. Uczestnicy badania dopiero teraz, po upublicznieniu raportu, będą mogli zapoznać się z wnioskami oraz dostosować do wymogów umowy i praktyki handlowe.

— Obecnie nie toczą się żadne postępowania w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku mleka. Otrzymywane sygnały wykorzystaliśmy w toku zakończonego właśnie badania — informuje Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu