Mlekpol inwestuje w Mrągowie

Mąłgorzata Grzegorczyk
25-02-2016, 22:00

Spółdzielnia wyda 380 mln zł i zatrudni 160 osób. Dostanie grant rządowy — zachętę, z której korzysta coraz więcej polskich firm.

Będzie kolejna inwestycja polskiej firmy spożywczej ze wsparciem rządowym. Jak podał portal spożywczy.pl, Mlekpol ruszy w najbliższych dniach z budową proszkowni za 400 mln zł. O projekcie „PB” pisał w 2014 r., gdy spółka wchodziła do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Chcemy wszystkie składniki z mleka i serwatki odzyskiwać i sprzedawać głównie za granicę. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest bardzo duże, ale dokładnie, co to będzie, pozostaje tajemnicą — mówił wówczas Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

Teraz znamy więcej szczegółów. W październiku największa w Polsce spółdzielnia mleczarska podpisała z Ministerstwem Gospodarki umowę na grant rządowy. Mlekpol obiecuje stworzyć co najmniej 160 nowych miejsc pracy w zakładzie produkcji sproszkowanych wyrobów mleczarskich w Mrągowie do 31 grudnia 2018 r. Inwestycja ma pochłonąć przynajmniej 380 mln zł. Spółka otrzyma w związku z projektem dotację wysokości 36,7 mln zł, ale dopiero w 2019 r. Mlekpol ma dziś 11 zakładów, skupia 12,5 tys. dostawców i zatrudnia 2,2 tys. osób.

Największa spółdzielnia mleczarska to kolejna firma spożywcza, która dostała rządowy grant na inwestycję. W ubiegłym roku 30,4 mln zł dotacji otrzymała Mlekovita, która obiecała — podobnie jak Mlekpol — 380 mln zł nakładów i 153 miejsca pracy. Spółka Dariusza Sapińskiego inwestuje w fabrykę proszków mlecznych w Wysokiem Mazowieckiem.

Indykpol podpisał natomiast umowę na 3 mln zł dofinansowania w związku z budową, za 162 mln zł, zakładu produkcyjnego wyrobów drobiowych w Olsztynie, w którym zatrudni co najmniej 105 osób. Na razie spożywcze spółki wiodą prym wśród polskich pionierów, którzy skorzystali z pomocy na inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Choć nie było żadnych ograniczeń, program wieloletnich grantów do niedawna wspierał wyłącznie zagraniczne firmy.

Przełom nastąpił w 2014 r., gdy pomoc dostała łódzka firma Arynga na utworzenie centrum rozwoju aplikacji. Grant wysokości 2,1 mln zł na centrum badawczo-rozwojowe w Nowej Sarzynie i Inowrocławiu otrzymał również Ciech, który wyda 15,5 mln zł i zatrudni 35 osób. Na inwestycję w Suwałkach 57,1 mln zł grantu ma obiecane spółka Tanne z grupy Forte, która chce wydać do końca 2019 r. 589,6 mln zł i zatrudnić co najmniej 910 osób w zakładzie płyt drewnopochodnych i mebli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mąłgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Mlekpol inwestuje w Mrągowie