Młodzi Europejczycy rwą się do biznesu

opublikowano: 05-09-2013, 00:00

Rośnie nowe pokolenie przedsiębiorców. Aż 84 proc. Polaków w wieku 15-29 lat jest pozytywnie nastawionych do biznesu. 62 proc. chce mieć własne firmy.

Zapał młodych Europejczyków do prowadzenia własnej działalności gospodarczej przebadała firma Amway razem z Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium i instytutem GfK. Wyniki zebrane w raporcie „Przedsiębiorczość w Europie 2012” pokazują, że jest on niemały. Także wśród Polaków. W grupie 16 państw przebadanych pod względem nastawienia społeczeństwa do przedsiębiorczości,zajmujemy czwartą pozycją. Deklasują nas Duńczycy (91 proc.), Francuzi (88 proc.) oraz Grecy (86 proc.).

Wyświetl galerię [1/2]

FOT. gesinek/RGB Stock

Na liście tuż za Polakami znaleźli się Włosi (82 proc.). Najbardziej kusi niezależność, jaką daje wizja bycia własnym szefem. Ale w Polsce marzą o niej głównie osoby z wyższym wykształceniem — pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości jest silniejsze u respondentów posiadających uczelniany dyplom (86 proc.) niż wśród nieposiadających go (71 proc.).

Wyższe dysproporcje daje się zauważyć jedynie w Austrii i Hiszpanii. Niestety Polaków przed wejściem w biznesowy świat powstrzymuje głównie brak pieniędzy na start. Znacznie częściej niż przedstawiciele z innych państw, polscy respondenci wskazywali też na obawy przed niepowodzeniem, bariery biurokratyczne i brak pomysłu na biznes. Ale Europejczycy — w szczególności Duńczycy, Austriacy, Brytyjczycy, Włosi i Hiszpanie — wierzą, że znaczenie przedsiębiorczości będzie w najbliższych latach wzrastać, a przynajmniej pozostawać na poziomie zbliżonym do obecnego.

A jakie znaczenie — w perspektywie najbliższych 10 lat — będzie miała przedsiębiorczość w nowoczesnym świecie pracy, zdaniem Polaków? Będzie ważniejsza niż dziś — odpowiedziało 32 proc. ankietowanych, równie ważna — 41 proc., straci na znaczeniu — 18 proc. Również analitycy zaobserwowali trend wzrostowy: w 2012 r. pozytywne nastawienie rodaków do samozatrudnienia wzrosło o 4 proc. w porównaniu z rokiem 2011.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Młodzi Europejczycy rwą się do biznesu