Czytasz dzięki

Młodzi Hindusi wydłużają sobie nogi

opublikowano: 11-05-2016, 22:00

Aby poprawić szansę na lepszą pracę i lepszą pozycję matrymonialną, młodzi Hindusi zapisują się na bolesne zabiegi wydłużania nóg.

Nikt nie sprawdza bezpieczeństwa tych zabiegów ani uprawnień tzw. lekarzy.

Bolesna technika, którą obecnie stosuje się w Indiach, została wymyślona w latach 50. przez radzieckiego chirurga polskiego pochodzenia Gawriiła Ilizarowa i polega na zakładaniu na kończynę specjalnego systemu metalowych pierścieni zwanego aparatem Ilizarowa.

Metoda została wymyślona dla osób po wypadkach lub z wrodzoną różnicą w długości kończyn — sam Ilizarow nigdy nie stosował jej wyłącznie w celach poprawienia urody pacjenta. Na świecie nie spotkała się z aprobatą, a eksperymentalnie praktykowano ją jedynie w krajach byłego ZSRR. Tak prawdopodobnie przedostała się do środowiska lekarzy indyjskich, gdzie ma status eksperymentu. To wystarczyło jednak, by pojawił się półlegalny rynek usług wydłużania nóg i zwiększania wzrostu.

— To jedna z najtrudniejszych części rynku medycyny estetycznej w tym kraju. Wydłużania nóg nikt nie uczy na uczelniach medycznych. Ludzie zaczynają tę technikę stosować na własną rękę, zaledwie po miesiącu praktykowania u boku lekarza-eksperymentatora — mówi „The Guardian” chirurg, dr Amar Sarin.

Brytyjska gazeta opisuje przykład 24-letniej Komal z miejscowości Kota w zachodnich Indiach, która ukrywała przed znajomymi całą półroczną kurację wydłużającą jej nogi o 8 cm. Jako osoba wyższa mogła starać się o lepszą pracę i z lepszej pozycji szukać kandydata na męża.

Wśród klientów tego typu ośrodków nie brakuje pacjentów z zagranicy, których wabią niskie ceny i renoma hinduskich lekarzy. Rynek medycznej turystyki wart jest w Indiach 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane